Porsuk Çayı su örneklerinde bazı mikro ve makro elementlerin araştırılması
Investigation of some micro and macro elements on water samples in Porsuk Stream
- Tez No: 479951
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Nüfusun hızla artması, kentleşme, sanayi alanlarının çoğalması ile birlikte su kaynaklarının korunması kritik bir önem kazanmıştır. Çevresel kirlilik seviyelerinin artmasıyla sulardaki makro ve mikro element miktarlarının da önemi artmıştır. Makro ve mikro elementler, canlı ve cansız varlıklarda birikebilmeleri, yaşanılan ortamlara yerleşebilmeleri ve diğer canlılara çeşitli yollarla (örneğin; besin zinciri) geçebilmeleri sebebiyle önem taşımaktadır. Çalışmada, Porsuk Çayı boyunca seçilen on yedi adet örnekleme istasyonunda 2016 – 2017 yılları arasında aylık olarak yüzeysel su örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerde bazı makro (Ca, Mg, Na, K) ve mikro (Cu, Zn, Fe, Mn, Ni) elementler incelenmiş ve ulusal / uluslararası su kalitesi mevzuatlarına göre değerlendirilmiştir. Elementlerin seviyeleri EPA Method (7000b)'uyla ve atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile belirlenmiştir. Analizlerin sonunda, demir ve çinko elementleri dışındaki diğer element seviyelerinin genel olarak sınır değerleri aşmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid increase in population, urbanization, proliferation of industrial areas and protection of water resources have gained critical importance. With the increase in environmental pollution levels, the amount of macro and micro elements in the water has also increased. Macro and micro elements are important because they can accumulate in living and non-living assets, settle into living environments, and pass through other forms of life (eg food chains). In this study, it had been taken monthly water samples from seventeen sampling station along river in between 2016 – 2017 from Porsuk River (Eskişehir). Some of macro (Ca, Mg, Na, K) and micro (Cu, Zn, Fe, Mn, Ni) elements were examined from received samples and evaluated with respect to national / international water quality legislations. The levels of the elements were determined by the EPA Method (7000b) and atomic absorption spectrophotometer. At the end of the analyzes, it has been observed that other elemental levels other than iron and zinc elements generally do not exceed the limit values.