Yeni açil-hidrazon schiff bazları ile bunların geçiş metal komplekslerinin biyolojik aktivitelerinin in vitro testlerle belirlenmesi
Investigation of biological activities of the novel acyl-hydrazone schiff base and their transition metal complexes by using in vitro tests
  1. Tez No: 479954
  2. Yazar: AYŞEGÜL VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANSU KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İlk kez Alman kimyager Hugo Schiff tarafından sentezlenen schiff bazları; karbonil bileşiklerin ve primer aminlerin kondenzasyonu sonucunda meydana gelen bileşiklerdir. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, schiff bazlarının geçiş metalleri ile oluşturdukları komplekslerin; bitki büyüme inhibitörü, insektisidal, anti-bakteriyel, anti-mikrobiyal, anti-viral, anti-tüberküloz, anti-depresan ve anti-konvülzan (epilepsi önleyici) gibi çeşitli biyolojik aktiviteler sergilediklerini ortaya koymuştur. Hidrazon türevleri ise schiff bazlarının biyolojik aktivitelerini arttıran moleküller olarak karşımıza çıkmaktadır. Sahip oldukları biyolojik aktiviteler sayesinde schiff bazlarının geçiş metalleri ile oluşturdukları kompleksler yeni anti kanser ajanlar geliştirmek adına büyük önem arz etmektedirler. Tez çalışmasında; yeni sentezlenen schiff bazları ve schiff bazlarının geçiş metalleri ile oluşturdukları bileşiklerin meme kanseri ve sağlıklı hücre hatları üzerine etkileri alamar blue hücre canlılığı, LDH hücre membran bütünlüğü, Picogreen dsDNA miktar ölçüm testleri kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca; reaktif oksijen türlerinin birikimi ve kaspaz-3 aktiviteleri de ölçülmüştür. Cis-platin ise pozitif kontrol olarak kullanılmıştır. Farklı hücre hatları üzerinde gerçekleştirilen deneyler sonucunda; yeni sentezlenen schiff baz komplekslerinin, cis-platin ile kıyaslandığında, kanser hücreleri üzerinde daha etkili, sağlıklı hücre hattı üzerinde ise daha az toksik aktivite sergiledikleri gözlenmiştir. Geçiş metallerinin ise açil-hidrazon türevlerini içeren schiff bazlarının anti-kanser aktivitelerini arttırdığı belirlenmiştir. Bu nedenle; geçiş metallerini içeren schiff baz komplekslerinin kanser tedavilerinde umut vaat eden birer antikanser ajan adayı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Schiff bases, had been synthesized for the first-time by the chemist Hugo Schiff, are the compounds that resulting from the condensation of carbonyl compounds and primary amines. Studies to date have shown that transition metal complexes of schiff bases exhibit various biological activities such as plant growth inhibitor, insecticidal, anti-bacterial, antimicrobial, antiviral, antituberculosis, antidepressant and anticonvulsant (anti-epileptic). The hydrazon derivatives are antagonistic molecules, which enhance the biological activity of schiff bases. Due to their biological activities, the complexes that are formed with transiton metals and schiff bases are so important in order to development new anti-cancer agents. In the thesis; cytotoxic activities of new synthesized schiff bases and complexes of schiff bases formed by transition metals on breast cancer and healthy cell lines were determined by using Alamar Blue cell viability, LDH cellular membrane integrity and PicoGreen dsDNA quantitation assays. Furthermore, the activities on reactive oxygen species accumulation and caspase-3 activities were also measured. Cis-platinum is used as a positive control. As a result of the achieved experiments on different cell lines, it was observed that new synthesized schiff base complexes displayed more influence on cancer cells and less toxicity on the healthy cell line, in a comparison with cis-platinum. It was also determined that the transition metals increase the anti-cancer activities of schiff bases containing acyl-hydrazone derivatives. Therefore; schiff base complexes containing transition metals are thought that some promising anti-cancer agent candidates in cancer therapies.