Mikro ve nano yüzeylerde enzimlerin aktif bölge benzetimi için yeni moleküler tanımlama teknolojileri
New molecular recognition technologies for mimicking the active sites of enzymes on micro and nano surfaces
- Tez No: 479972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ATILIR ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Moleküler tanıma canlı organizmalar için oldukça önemli bir kavramdır. Bu çalışmada mikro ve nano yüzeylerde lipaz enziminin aktif bölgesinin yeni nesil moleküler tanımlama teknolojileri kullanılarak taklit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak, lipaz benzeri mikro ve nano yapıların hazırlanmasında kullanılacak fonksiyonel monomerler metakriloilamido histidin (MAH), metakriloilamido serin (MASe) ve metakriloilamido glutamik asit (MAGA) sentezlenmiştir. Sonrasında p-nitrofenil palmitat baskılanmış mikroküreler süpansiyon polimerizasyonu tekniği ile hazırlanmıştır. İkinci aşamada, demir nanopartiküllerin yüzeyi metakriloil modifikasyonu sonrasında p-nitrofenilpalmitat baskılanmış polimerik kabuk ile kaplanmıştır. Üçüncü aşamada ise nanokatmanlarında p-nitrofenil palmitat baskılanmış polimer içeren polimer-kil kompozit malzemeleri hazırlanmıştır. Hazırlanan enzim mimik yapıların karakterizasyonları şişme testleri, BET, FT-IR, SEM ve TEM cihazları ile gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasının son aşamasında, hazırlanan mikro ve nano yapıların p-nitrofenil palmit hidrolizi, biyodizel üretimi, jasmonik asit ve oleik asit esterifikasyonundaki etkinlikleri araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
Molecular recognition is a crucial phenomena for living organisms. This study is aimed to mimic the active site of lipase on the micro and nano surfaces by using new molecular recognition techologies. For this purpose, firstly, functional monomers methacryloylamido histidine (MAH), methacryloylamido serine (MASe) and methacryloylamido glutamic acid (MAGA) were synthesized and then p-nitrophenyl palmitate microbeads were prepared by suspension polymerization technique. In the second step, surface of the iron nanoparticles was coated with p-nitrophenyl palmitate imprinted polymeric shell. In the third step, polymer-clay nanocomposite materials having p-nitrophenly palmitate imprinted polymer between their nanolayers were prepared. The characterization of the prepared enzyme mimic structures was carried out by swelling tests, BET, FT-IR, SEM and TEM. In the last step of the study, the efficiencies of the prepared micro and nanostructures for the p-nitrophenyl palmitate hydrolysis, biodiesel production, jasmonic acid and oleic acid esterifications were investigated.