Keratokonuslu gözlerde göz içi basınç ölçüm tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of intraocular pressure measurement techniques in eyes wi̇th keratoconus
- Tez No: 479993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Keratokonus tanısı konulmuş ve amsler-krumeich keratokonus sınıflandırılmasına göre 4 guruba ayrılmış keratokonuslu gözlerde ve sağlıklı grupta, GİB'nı, GAT, ORA, Pascal DKT, PT ve TP tonometrik yöntemlerle karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran ve topografik yöntemlerle keratokonus tanısı konulan 67 hastanın 120 gözü ve 14 sağlıklı kişinin 28 gözü çalışmaya alındı. . Keratokonus tanısı alan bütün gözler amsler-krumeich keratokonus sınıflandırılmasına göre 4 guruba ayrıldı. GİB' leri sırasıyla ORA, GAT, DKT ve TP ve PT ile ölçüldü. Bütün GİB teknikleri keratokonuslu ve sağlıklı gözlerde karşılaştırldı. Bulgular: GİB ölçüm tekniklerinin, keratokonus evreleri arasındaki farklılıkları bakıldığında GAT ile değerlendirilen GİB, Evre I den Evre 4'e kadar azalmakla birlikte, bu azalma istatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare intraocular pressure (IOP) measurements obtained with Goldmann applanation tonometery (GAT), ocular response analyzer (ORA), Pascal dynamic contour tonometry (DCT), pneumotonometry(PT), and tonopen (TP) in healthy group and eyes with keratoconus that are classified into four groups according to the Amsler −Krumeich classification. Materials and methods: 120 eyes of 67 patients and 28 eyes of 14 healthy subjects who applied to Beyoğlu Eye Training and Research Hospital and who were diagnosed with keratoconus by topographical methods were included in the study. All eyes with keratoconus were divided into 4 groups according to amsler-krumeich keratoconus classification. IOPs were measured by ORA, GAT, DCT and TP and PT, respectively. All IOP techniques were compared in eyes with keratoconus and healthy eyes. Results: When IOP measurement techniques are compared between different the stages of keratoconus, IOP assessed by GAT is reduced from Stage I to stage 4, but this decrease is not statistically significant.