Altıncı sınıf öğrencilerinin kesirlerde toplama ve çıkarma işlemlerinde farklı temsilleri kullanma becerilerinin incelenmesi
An investigation of sixth grade students' skills of using multiple representations in addition and subtraction of fractions
  1. Tez No: 480002
  2. Yazar: FATMA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ İNCİKABI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, altıncı sınıf öğrencilerinin kesirlerde toplama çıkarma işlemine yönelik temsil tercihlerini belirlemek ve kendi tercihlerindeki başarı durumlarını ortaya koymak; kesirlerde toplama ve çıkarma işlemlerinde yer verilen temsiller (cebirsel, model, sayı doğrusu ve metinsel) arasındaki geçiş durumlarını inceleyerek öğrencilerin her bir temsil türünü oluşturma becerilerinianaliz etmektir. Araştırma durum çalışması olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, 2015– 2016 eğitim öğretim yılında Kastamonu il merkezinde bulunan MEB'e bağlı üç ortaokulun altıncı sınıfında öğrenim gören 31'i erkek 28'i kız olmak üzere toplam 59 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem seçiminde amaçlı (kasıtlı) örneklem seçim yöntemi kullanılmıştır. Çalışılacak okulların belirlenmesinde il genel başarı ortalaması dikkate alınıp başarı düzeyi ortalama seviyesinde olan 3 okul çalışmaya dâhil edilmiştir. Veriler Kesirlerde Toplama - Çıkarma İşlemi Çoklu Temsil Testi ile toplanmıştır ve önceden belirlenen temsiller arası geçiş ölçütleri doğrultusunda analiz edilmiştir. Kodlamalardan elde edilen veriler doğrultusunda öğrencilerin temsil tercihleri ve tercihlerindeki başarı durumlarına ilişkin yorumlamalar betimsel istatistikler (yüzde ve frekans) kullanılarak verilmiştir. Araştırma bulgularına göre en çok tercih edilen temsil türü model temsilidir (%42). Cebirsel temsil tercihlerde ikinci sırada yer alırken metinsel temsiller en az tercih edilen temsil türü olmuştur. Temsillerdeki başarı durumları incelendiğinde öğrencilerin kesirlerde toplama ve çıkarma işlemlerinde en başarı oldukları temsil türleri cebirsel ve model temsillerdir. Diğer taraftan öğrencilerin kesirlerde toplama ve çıkarma işlemlerinde metinsel ve sayı doğrusu temsil türlerinde başarı durumlarının oldukça düşük olduğu görülmüştür. Öğrencilerin temsil oluşturma becerilerine bakıldığında, öğrencilerin temsil geçişlerinde belirlenen her adımda hata yaptıkları ortaya çıkmaktadır. Öğrencilerin model temsil oluşturmada verilen kesre uygun bütünlerden payı belirleme adımlarında daha fazla hata yaptıkları belirlenmiştir. Cebirsel temsil oluşturmada ise işlemi gerçekleştirme hatalara daha fazla belirlenen hatadır. Sayı doğrusu temsilinde verilen kesirleri sayı doğrusunda ifade etme ve sonucu gösterme adımlarında problemlerle karşılaşılırken metinsel temsil oluştururken verilen işleme uygun soru kökü oluşturma adımında yapılan hatalar dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the representation preferences of the sixth-year students for the addition and subtraction of fractions, to reveal their successes in their preferences, and to analyze students' skills to construct each representation by examining the transitions between the representations involved in addition and subtraction operations (algebraic, model, number line and verbal). This research has been conducted as a case study. The study group consists of 59 students, 31 of whom are boys and 28 of whom are girls, who are in the sixth grade of three junior high schools affiliated to MoNE in the city of Kastamonu in the academic year 2015-2016.A purposeful sampling selection method was used to select participants. In determining the schools to be studied, the provincial general achievement average was taken into account and three schools with average level of achievement were included in the study. The data were collected by“MultiRepresentation Test in Addition-Subtraction of Fractions”and analyzed in accordance with predefined transition criteria. Representation preferences of students and interpretations of their success in their preferences were presented through descriptive statistics (percentage and frequency).While algebraic representation takes second place in preferences, verbal representations are the least preferred type of representation. When students' performances in the representations are examined, the most successful representations of students in addition and subtraction of fractions are algebraic and model representations. On the other hand, it has been seen that the achievement status of students in the verbal and numerical representation types is considerably low. Analysis of students' representation skills turns out that students make mistakes at every step in their representation transitions. It has been determined that students make more mistakes in the steps of determining numerator of the appropriate whole from the given set of model representations. In the case of creating algebraic representation, the execution of the operation is a more frequently determined mistake. While students face problems with the number line model including the steps expressing the fractions in the number line and showing the result, in the process of forming a verbal representation, the mistakes made in the process of forming the question rooting are noteworthy