Ortaokul öğrencilerinin kesirlerde toplama ve çıkarmaya yönelik problem çözme ve oluşturma becerilerinin incelenmesi
Investigation of the problem solving and posing skills for addition and subtraction of fractions of middle school students
- Tez No: 626885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KATRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Problem çözme ve problem oluşturma, matematik eğitiminde kazandırılması gereken önemli iki beceri arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin kesirlerde toplama ve çıkarmaya yönelik problem çözme ve oluşturma becerilerini incelemektir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yapılmıştır. Araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemlerinden elverişli örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Bu çerçevede araştırma, 273 ortaokul öğrencisinin (59'u beşinci sınıf, 67'si altıncı sınıf, 75'i yedinci sınıf ve 72'si sekizinci sınıf öğrencisi) katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, her sınıfın seviyesine uygun beş problem hazırlanmıştır. Bir ders saati süre verilerek, hazırlanan beş problem öğrencilere uygulanmıştır. Problem çözme ve oluşturma aşamalarını kapsayan aşamalı puanlama ölçeği/rubrik ile elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular aşamalı puanlama ölçeği/rubrik çerçevesinde frekans (f) ve yüzde (%) bazında sunulmuştur. Araştırma sonucunda, örneklemdeki tüm ortaokul öğrencilerinin en düşük performansı değerlendirme aşamasında, en yüksek performansı ise problemi anlama ve plan uygulama aşamalarında gösterdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, problemin çözümü için plan yapan öğrencinin doğru çözüme ulaşabildiği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlardan yola çıkarak, araştırmada öğrencilerin problem çözme ve oluşturma becerilerinin gelişimine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Problem solving and posing are among the two important skills that must be gained in mathematics education. In this context, the aim of the research is to examine the problem solving and posing skills of middle school students in addition and subtraction of fractions. A case study based on a qualitative research approach was used as the method in the research. The study group was determined according to convenient method among the sampling methods. Within this framework, the study was conducted with the participation of 273 middle school students (59 of them are 5thgrade, 67 of them are 6thgrade, 75 of them are 7thgrade and 72 of them are 8thgrade students). In the collection of data, five problems were prepared according to the level of each class. The five problems that were prepared by giving a course hour were applied to the students. Obtained data were evaluated by using graded scoring scale (rubric) which includes problem solving and posing stages. The findings are presented in frequency (f) and percentage (%) basis within the rubric framework. As a result of the research, it was determined that all middle school students in the sample showed the lowest performance evaluation stage. It was also determined that they showed the highest performance in the stages of understanding the problem and applying the plan. Besides, it was concluded that the student who plans to solve the problem can reach the right solution. Based on these results, suggestions were made for the development of students' problem solving and posing skills.