Neochloris aquatica star mikroalginin kültürü ve biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Culture of neochloris aquatica star and its determination of the biochemical properties
- Tez No: 480051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, daha önce kültürü çalışılmamış olan Neochloris aquatica mikroalginin klasik mikroalg kültür ortamlarında kültürü denenmiştir. Bu maksatla, Neochloris aquatica modifiye edilmiş Bold's temel kültür ortamı (B1NV), Bold's temel kültür ortamı (BBM), mavi yeşil kültür ortamı (BG11) ve yeni kültür ortamına (OM) benzer şartlar altına ekilmiştir. Çalışma sonunda B1NV'de ortalama 2,63x106 hücre/ml, BBM'de ortalama 2,51x106 hücre/ml, OM'de ortalama 0,8x106 hücre/ml ortalama hücre/ml yoğunluğa ulaştığı gözlenmiştir. Bu ortamlara alternatif olarak hazırlanan BG11 ortamında hücre yoğunluğunun 2,95x106 hücre/ml ile en yüksek yoğunluğa ulaştığı tespit edilmiştir. Çalışılan örnek BG11 ortamında 0,684 gr/L kuru ağırlığına ulaşmıştır. Kültür gelişiminde en iyi yoğunluk 26. günde gözlenmiştir. Kültür 26. günde durgunluk fazına girmiş ve bundan sonraki günlerde kültür ölüm fazına girerek hücre sayısı azalmaya başlamıştır. Tüm bu veriler değerlendirildiğinde, Neochloris aquatica'nın BG11 ortamında, ticari önemi olduğu düşünülen ve biyoteknolojik çalışmalarda sıklıkla kullanılan mikroalg türleri kadar hücre yoğunluğuna ulaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, culture possibilities of Neochloris aquatic microalgae that uncultured previously in some classical culture media was investigated. With this aim, Neochloris aquatic was inoculated into differen culture media suc as Modified Bold's Basic Culture Media (B1NV), Bold's Basic Culture Media (BBM), Blue green culture media (BG11) and new culture media (OM) in similar conditions. At the end of the study, it was observed that the cell density was reached to 2.63x106 cell /ml in B1NV, 2.51x106 cell /ml in BBM and 0.8x106 cell/ml in OM groups. In BG11, alternative culture media instead of other media, cell density was reached with its highest value up to 2.95x106 cell/ml. In BG11 culture media, dry weight of the studied sample was 0.684 gr/l. The best improvement in the culture was observed at the 26th day of the study. after 26th day of the study, the culture was entered itd constant phase and the after this day, the culture entered its dead phase and the cell count started to decrease. All this data showed that Neochloris aquatica in BG11 media was reached its aimed cell density that is expected in biotechnological studies.