Bazı yeni 1,3,4-tiyadiazol bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Synthesis and characterization of some new 1,3,4-thiadiazole compounds and determination of antimicrobial activity
  1. Tez No: 480053
  2. Yazar: MAGBOULA A.MOHAMED ELMASWARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
1,3,4-tiyadiazol bileşikleri antibakteriyel özelliklerinden dolayı yoğun ilgi gören heteroaromatik halkalı yapılardır. Bu nedenle bu tez çalışmasında, 2-fenilbütirik asitten ve N-sübstitüe-phenyltiyosemikarbazit bileşiklerinin halkalaşma tepkimesiyle karşılık gelen yeni bazı N-sübstitüephenyl-1,3,4-tiyazol-2-amin türevleri elde edilmiştir. Bu bileşiklerin yapısal çözümlemeleri IR, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopileri ve elemental analiz ile yapılmıştır. Yapısal çözümlemede özellikle >C=O grubuna ait piklerin ortadan kalkması ve –N(H)- fonksiyonel grubuna ait absorbsiyonların belirmesinden faydalanılmıştır. Elde edilen bileşiklerin, gram negatif (Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium, Enterobacter aerogenes, Salmonella infantis, Salmonella kentucky, Escherichia coli) ve gram pozitif (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Enterococcus durans) bakterilerine karşı antibakteriyel aktiviteleri, Candida albicans mantarına karşı ise antifungal aktivite deneyleri disk difüzyon yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supervisor: Asst. Prof. Dr. Mahmut GÜR 1,3,4-thiadiazole compounds are of great interest due to their antibacterial properties. Thus, in this thesis study, some novel N-substituted-phenyl-1,3,4-thiazol-2-amine derivatives have been obtained through the cyclisation reaction of 2-phenylbutyric acid and N-substituted-phenylthiosemicarbazide derivatives. Structural analyzes of these compounds were carried out by IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopy and elemental analysis. In the structural analysis, especially the peaks of the group >C=O lost and the absorption of the -N(H)- functional group was observed. Furthermore, Antibacterial activities against the bacteria of gram negative (Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium, Enterobacter aerogenes, Salmonella infantis, Salmonella kentucky, Escherichia coli) and gram positive (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Enterococcus durans) against Candida albicans fungus, antifungal activity experiments were carried out using disk diffusion method.