Bazı yeni fumarik asit türevi 1,3,4-tiyadiazol bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve antibakteriyel aktivitelerinin belirlenmesi
Synthesis, characterization, determination of antibacterial activities of some novel fumari̇c acid derivative 1,3,4-thiadiazole compounds
- Tez No: 733027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT MUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
(E)-N-metil-5-(2-(5-(metilamino)-1,3,4-tiyadiazol-2-il)vinil)-1,3,4-tiyadiazol-2-amin (1), (E) -N-etil-5-(2-(5-(etilamino)-1,3,4-tiyadiazol-2-il) vinil)-1,3,4-tiyadiazol-2-amin(2), (E)- N-allil-5-(2-(5-(allilamino)-1,3,4-tiadiazol-2-il)vinil)-1,3,4-tiadiazol-2-amin(3), (E)-N-(2- metoksifenil) -5- (2- (5- (2-metoksifenilamino) -1,3,4-tiyadiazol-2-yl) vinil) -1,3,4- tiadiazol-2-amin (4), (E)-N-(3-klorofenil)-5-(2-(5-(3-klorofenilamino)-1,3,4-tiyadiazol-2- yl)vinil)-1,3,4-tiyadiazol-2-amin (5), (E)-5-(2-(5-(p-toluidin)-1,3,4-tiyadiazol-2-il)vinil)- N-p-tolil-1,3,4-tiyadiazol-2-amin (6), (E)-N-sikloheksil-5-(2-(5-(sikloheksilamino)-1,3,4- tiyadiazol-2-il)vinil)-1,3,4-tiyadiazol-2-amin (7), fumarik asit ve N– (alkil/allil/sikloheksil/fenil) tiyosemikarbazit türevlerinin fosfor oksiklorür katalizörü eşliğinde reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşikler elemental analiz, FT-IR, 13C NMR, 1H NMR gibi spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Bileşiklerin seçilen bakteriler için antibakteriyel aktivite incelenmiştir. Bileşiklerin antibakteriyel etkisini gözlemlemek için minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) ve minimum bakteri konsantrasyonu (MBK) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 2, 3, 4, 5, 6 ve 7 numaralı bileşikler K. pneumoniae üzerine etki gösterdiği gözlenmiştir. Ayrıca, 4, 5, 6 ve 7 numaralı bileşikler B. subtilis'e, 3, 5, 6 ve 7 numaralı bileşikler E. faecium'a ve 3 ve 7 numaralı bileşikler E. coli üzerine etki göstermiştir. Bileşiklerin hiçbiri S. kentucky, S. macrescens, P. aeruginosa ve S. epidermidis üzerine etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
(E)-N-methyl-5-(2-(5-(methylamino)-1,3,4-thiadiazol-2-yl)vinyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine (1), (E)-N-ethyl-5-(2-(5-(ethylamino)-1,3,4-thiadiazol-2-yl)vinyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine (2), (E)-N-allyl-5-(2-(5-(allylamino)-1,3,4-thiadiazol-2-yl)vinyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine (3), (E)-N-(2-methoxyphenyl)-5-(2-(5-(2-methoxyphenylamino)-1,3,4-thiadiazol-2- yl)vinyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine (4), (E)-N-(3-chlorophenyl)-5-(2-(5-(3- chlorophenylamino)-1,3,4-thiadiazol-2-yl)vinyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine (5), (E)-5-(2-(5- (p-toluidino)-1,3,4-thiadiazol-2-yl)vinyl)-N-p-tolyl-1,3,4-thiadiazol-2-amine (6), (E)-Ncyclohexyl-5-(2-(5-(cyclohexylamino)-1,3,4-thiadiazol-2-yl)vinyl)-1,3,4-thiadiazol-2-amine (7), were synthesized by the reaction fumaric acid and N- (phenyl/alkyl/allyl)thiosemicarbazide derivatives with phosphorous oxychloride. Antibacterial activity was studied for selected bacteria. Compounds were synthesized and characterized with, FT-IR, 13C NMR, 1H NMR elemental methods. Antibacterial activity of the compounds for selected bacteria was studied. The minimum inhibitory concentration (MIC) and minimum bacteria concentration (MBK) were used to observe the antibacterial effect of the compounds. According to the results, it was observed that compounds 2, 3, 4, 5, 6 and 7 had effects on K. pneumoniae In addition, compounds 4, 5, 6 and 7 showed effects on B. subtilis, compounds 3, 5, 6 and 7 on E. faecium and compounds 3 and 7 on E. coli. None of the compounds showed effects on S. kentucky, S. macrescens, P. aeruginosa and S. epidermidis.