Android tabanlı yeni nesil mobil ödeme ve kontrol merkezi
Android based new generation mobile payment and control center
- Tez No: 480058
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN SAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dünyanın hemen hemen her yerinde toplu ulaşım alanındaki ücret toplama, akıllı durak, araç takip uygulamalarında gömülü sistemler kullanılmaktadır. Fakat tüm bu sistemlerin ortak bir donanım ve yazılım standardı bulunmamaktadır. Özellikle tez kapsamında incelenen toplu taşıma sektörü ve araç içi kullanılan gömülü sistemler tamamen ihtiyaçlar doğrultusunda birbirinden bağımsız olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. Bu nedenle üçüncü parti yazılımların bu platformlarda çalışması neredeyse imkansızdır. Sistem bakım ve uyumlandırma maliyetleri son derece yüksektir. Gelişen teknoloji hayatın tüm alanlarını etkilemektedir. Bu gelişmeler, her alanda olduğu gibi şehir yaşamı ve bu yaşamın en büyük parçası olan toplu taşıma sektöründe de bazı değişikliklere neden olmuştur. Özellikle“akıllı şehir”kavramı ile birlikte tüm ulaşım araçlarının, durakların ve hatta biletlerin daha“akıllı”bir yapıya kavuşması beklenmektedir. Ancak özellikle tüketici elektroniğinde faaliyet göstermeyen gömülü sistem üreticilerinin mobil dünyada yaşanan gelişmelere hızlı bir şekilde uyum sağlaması oldukça zor ve maliyetlidir. Çünkü ortak bir standardın olmaması her yeni tasarımda yazılım projelerinin sil baştan tekrar ele alınmasına ve donanıma özgü yazılım üretme maliyetinin yüksek olmasına neden olmaktadır. Çok basit bir güncelleme işleminin bile bir sorun olması bu alanda en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu çalışmada, araç içi uygulamalarda kullanılan endüstriyel çalışma şartlarına ve ihtiyaçlarına uygun gömülü sistemlerde yaşanan ortak bir platform arayışı, kolay geliştirilebilme, kolay bakım ve uyum sorunlarına bir çözüm aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Almost everywhere in the world, embedded systems used in fare collection systems, smart bus stations, vehicle tracking applications in the area of public transportation. However, not all of these systems have a common hardware and software standard. Particularly in the thesis, the embedded systems which used in public transport sector and in vehicles are produced independently from each other in line with needs. For this reason, it is almost impossible for third party software to work on these platforms. System maintenance and porting costs are extremely high. Growing technology affects all areas of life. These developments have caused some changes like every other area in the urban life and in the public transport sector which is the biggest part of this life. Especially with the concept of“smart city”, it is expected that all means of transport, bus stops and tickets will have a more“smart”structure. However, it is very difficult and costly for embedded system manufacturers, which are not operating in consumer electronics, to adapt quickly to the developments experienced in the mobile world. The lack of a common standard leads to reconsideration of the software projects in every new design and a high cost of producing hardware-specific software. This is one of the most common problems that even a simple update process is a problem. In this study, a solution was searched for the search for a common platform, easy development, maintenance and compliance problems in embedded systems suitable for the industrial working conditions and requirements used in in-car applications.