Diz protezi enfeksiyonlarında orta dönem sonuçlarımız
  1. Tez No: 480064
  2. Yazar: FATİH DUYGUN
  3. Danışmanlar: DR. FATİH İBRAHİM PESTİLCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Kliniğimizde diz protezi sonrası enfeksiyon gelişen hastaların orta dönemdeki klinik ve fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Haziran 2000- Ocak 2005 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde enfekte diz protezlerinin iyileştirilmesine yönelik olarak uygulanan debridman, revizyon ve artrodez ameliyatlarının sonuçları değerlendirildi. İlk planda 44 hasta çalışmaya dahil edilmiş, ancak bir kısmına ulaşılamaması ve bir kısmının henüz tedavilerinijn tamamlanmamış olması nedeniyle 32 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızdaki hastaların 24 ü kadın, 8 i erkektir. Hastaların 14 ü sağ, 18 i ise sol dizlerinden ameliyat olmuşlardı. Yaş ortalaması 65.6563(52-77) olarak bulunmuştur. Takip süresi ortalama 25 (12-55) aydır. Revizyon uygulanan hastalarda Amerikan Diz Cemiyeti Skorlarına bakıldı. Bulgular: Hastaların 24 üne revizyon, 4 üne debridman, 4 hastayada artrodez uygulanmıştı. Revizyon uyguladığımız hastaların Amerikan diz cemiyeti formuna göre ameliyat öncesi diz skor ortalaması 47.5 iken ameliyat sonrası diz skorları ortalaması 87 olarak bulundu. Sonuç: Total diz protezi enfeksiyonları doktor ve hasta için sevimsiz bir tablo oluşturmasına karşın, erken dönemde debridman, geç dönemde ise iki aşamalı revizyon sonrası iyi sonuçlar alınabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the clinical and functional outcomes of middle-stage patients who developed infection after knee prosthesis in our clinic. Patients and Methods: The results of debridement, revision and arthrodesis surgeries applied to the healing of infected knee prosthesis in the Orthopedics and Traumatology Clinic of the Ministry of Health Ankara Training and Research Hospital between June 2000 and January 2005 were evaluated. Forty-four patients were included in the study on the first plan, but 32 patients were included in the study because some were not reached and some had not yet completed their treatment. Of our patients, 24 were female and 8 were male. Of the patients, 14 were operated on the right side and 18 on the left side. The average age was 65.6563 (52-77). The average follow-up period is 25 (12-55) months. American Knee Society Scores were reviewed in patients who underwent revision. Findings: Twenty-four of the patients underwent revision, four underwent debridement and four underwent arthrodesis. The preoperative average knee score was 47.5, while the mean postoperative knee score was 87, according to the American Knee Society form of revision patients. Conclusion: Although total knee prosthesis infections are unpleasant for physicians and patients, good results can be obtained after debridement in the early stages and after two-stage revisions in the late stages.