Prostetik eklem enfeksiyonlarında teikoplanin kullanımı
Teicoplanin USE in prosthetic joint infections
  1. Tez No: 521706
  2. Yazar: AYBEGÜM ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KOÇAK TUFAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş ve Amaç: Ortalama yaşam süresinin uzaması ile birlikte tüm dünyada uygulanan diz ve kalça protezi uygulanan kişi sayısı artmaktadır. Dolayısıyla bu operasyonun en korkulan komplikasyonu olan PEE ile daha sık karşılaşılmaktadır. Çalışmamızın amacı; revizyon cerrahisi açısından referans merkezlerden biri olan hastanemizde gram pozitif ve etken belirsiz PEE tanısıyla izlenen hastaların özellikleri, tanı kriterleri, takipte kullanılan parametreler ve izlemleri, uygulanan cerrahi yöntemler ve medikal tedaviler, tedavi cevabına etki eden faktörler ve özellikle teikoplanin kullanımının tedavi yanıtına olan etkisini incelemektir. Gereç ve yöntemler: Retrospektif olarak düzenlenen bu çalışmaya; Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Ocak 2010 ve Aralık 2017 tarihleri arasında, gram pozitif veya etken belirsiz PEE tanısı ile izlenen; 18 yaş ve üzeri, 3 aydan uzun takibi olan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, protezin özellikleri, belirti ve bulgular, başvuru anındaki bazal laboratuvar değerleri ve seyirleri, sinoviyal ve periprostetik dokuya ait değerlendirmeler, uygulanan cerrahi ve medikal tedavi yöntemleri retrospektif taranarak kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 151 hastanın 169 PEE atağı dahil edilmiştir. Hastaların %35'i kadın, %65'i erkektir; 115'i diz, 50'si kalça, 3'ü omuz ve 1'i dirsek PEE tanısıyla izlenmiştir. IDSA ve Modifiye Tsukayama Sınıflaması'na göre hastaların dağılımı ve bu iki sınıflama sisteminin birbiriyle ilişkisi incelenmiş, erken enfeksiyonlarda %81,8, geç enfeksiyonlarda %88,6 uyumluluk olduğu görülmüştür. Etken mikroorganizmaların %25,4'ü MRKNS, %17,8'i MSKNS, % 10,1'i MSSA, %8,9'u Enterococcus faecium, %3,6'sı MRSA, %1,2'si E. faecalis ve %1,8'i Streptococcus spp idi. Tüm enfeksiyonların %12,4'ünde polimikrobiyal etyoloji saptandı. En sık uygulanan cerrahi yöntem iki aşamalı revizyondu (%71,5). Erken enfeksiyonların %56,8'ine DAİR uygulanmıştı. Teikoplanin ve florokinolon en sık kullanılan parenteral antibiyotik kombinasyonu (%42), amoksisilin klavulonat ve florokinolon ise en sık kullanılan oral tedavi kombinasyonuydu (%76). Laboratuvar tetkikleri ile tedavi yanıtı ilişkisi incelendiğinde Hb, hct ve CRP değerlerinin tedavi yanıtı ile ilişkili bulunmuştur (sırasıyla p= 0.006, p=0.003 ve p=0.021). Hb değerlerindeki 1g/dL'lik yüksekliğin tedaviden yanıt alma olasılığını 1,43 kat arttırmakta (G.A: 1.09-1.87); CRP değerlerindeki artışın ise tedaviden yanıt alma olasılığını azaltmakta olduğu saptanmıştır. (OR:0,99; %95 GA:0.99-1.00). Postoperatif izlemde tedavi sonu ESR, tedavinin 2inci hafta, 1inci ay ve tedavi sonu CRP değerleri tedavi yanıtlı olan hastalarda diğerlerine göre daha düşüktür (sırasıyla p=
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: With the elongation of the average life expectancy, the number of people undergoing knee and hip replacement is increasing worldwide. Therefore, the incidence of periprosthetic joint infection (PJI) increases. The aim of this study is to define the characteristics of patients , diagnostic criteria, parameters used in follow up, medical and surgical treatments, parameters effecting treatment outcomes and especially the effect of teicoplanin on treatment success in PJI. Material and Method: This retrospective study included patients diagnosed with Gram positive or culture negative PJI, older than 18 years old, and followed up for more than 3 months between January 2010 and December 2017 at Atatürk Training and Research Hospital. Demographic data of the patients, characteristics of the prosthesis, signs and symptoms, laboratory parameters and their course during the follow up, evaluations of synovial and periprosthetic tissue samples, surgical and medical treatment methods applied were recorded retrospectively. Results: 169 PJI attacks of 151 patients were included in this study. Thirty five percent of patients were female, 65% were male; 115 knee, 50 hip, 3 shoulder and 1 elbow PJI were included. twenty five percent of causative microorganisms were MRCNS, 17.8% MSCNS, 10.1% MSSA, 8.9% Enterococcus faecium, 3,6% MRSA, 1.2% E. faecalis and 1.8% were Streptococcus spp. Polymicrobial infection was detected in 12.4% of all infections. Two stage revision was the most common surgical method (71.5%). DAIR was used for 56.8% of early infections. Teicoplanin and fluoroqinolon combination was the most common used parenteral treatment combination (42%), amoxicillin clavulonate and fluoroquinolone were the most commonly used oral therapy (76%). Hb, hct, and CRP values were correlated with treatment response (p = 0.006, p = 0.003 and p = 0.021, respectively). Every 1g / dL increase in the Hb value results 1.43 times increased possibility of treatment success (CI: 1.09-1.87). an increase in the CRP value decreases the possibility of treatment success (OR: 0,99; 95%CI: 0,99-1,00). In the postoperative follow up; ESR value at the end of treatment, CRP value at the second week, first month, and end of treatment were lower in the successfully treated patients (p=