Ortopedik protez enfeksiyonlarında tedavi sonrası reenfeksiyon risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of post-treatment reinfection risk factors in orthopedic prosthesis infections
- Tez No: 841054
- Danışmanlar: PROF. MEHTAP AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Günümüzde kalça ve diz artoplastileri oldukça sık uygulanmaktadır. Artroplastilerin en önemli komplikasyonlarından biri protez enfeksiyonlarıdır. İyi yönetilmediği taktirde tekrarlayan enfeksiyonlar, eklem ve ekstremitede fonksiyon kaybı, ampütasyon gibi yaşam kalitesini bozan komplikasyonlara neden olacağından protez eklem enfeksiyon tanısı koymak, uygun cerrahi ve medikal tedaviyi seçerek uygulamak oldukça önemlidir. Çalışmamızda protez eklem enfeksiyonu gelişen hastalarda tedavi başarısızlığına etki eden faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Ocak 2017 – Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran, kalça veya diz protez eklem enfeksiyonu tanısı konularak ameliyat edilen ve en az altı ay takip edilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar, tedavisi başarılı ve başarılı olmayan olarak iki gruba ayrıldı ve tek merkezli, retrospektif, kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. Bu iki grup cinsiyet, yaş, kronik hastalıklar, semptomlar, laboratuvar değerleri, ameliyat ilişkili risk faktörleri ve tedavi süreleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 92 hastanın 59'u kadın, 33'ü erkek, ortalama yaşları ise 67'ydi. Protez eklem enfeksiyonu ile başvuran ve ortalama 26,1 ay takip edilen hastalarda başarı oranı %67,4 iken, mortalite oranı %7,6 görülmüştür. Tedavi sonrası reenfeksiyon ile başvuran hastalarda ise mortalite oranı %23,3 bulunmuştur. En sık görülen komorbiditeler hipertansiyon ve obezite, en sık semptom ise ağrıydı ancak tedavi başarısızlığı için risk faktörü değillerdi. Tek değişkenli analizde kardiyovasküler hastalık, geçirilmiş revizyon öyküsü, ilk başvuru anındaki CRP yüksekliği ve kan transfüzyonu başarısızlık için anlamlı risk faktörü olduğu görüldü. Çok değişkenli analizde ise geçirilmiş revizyon öyküsü ve CRP yüksekliği tedavi başarısızlığı için anlamlı risk faktörü olduğu görüldü. İki aşamalı revizyon yapılan hastalarda ise revizyon öncesi görülen CRP ve ESH yüksekliği ile kısa süreli tedavinin (altı hafta veya daha kısa) tedavi başarısızlığı için risk faktörü olduğu saptandı. Sonuç: Kardiyovasküler hastalığı ve geçirilmiş revizyon öyküsü olanlarda reenfeksiyon riskinin daha yüksek olduğu ameliyat öncesi hastalarla paylaşılmalı. Protez eklem enfeksiyonlarında başvuru anında yüksek CRP değerlerine sahip hastalarda metastatik enfeksiyon veya osteomiyelit araştırılması; iki aşamalı revizyon yapılan hastalarda revizyon öncesi normal değerlere dönmeyen CRP ve ESH durumunda tedavi süresinin uzatılması faydalı olabilir. Kan transfüzyon ihtiyacı olabilecek hastalara ameliyat öncesi hastalardan otolog kan transfüzyonu için planlama yapılması, ihtiyacı olan hastalara oral veya IV demir preparatları ile takviye yapılması düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Today, hip and knee arthroplasties are performed quite frequently. One of the most important complications of arthroplasties is prosthesis infections. If not managed well, recurrent infections may lead to complications such as loss of joint and limb function and amputation which impair quality of life. Therefore, it is very important to diagnose prosthetic joint infection and to select and apply appropriate surgical and medical treatment. In our study, we aimed to determine the factors affecting treatment failure in patients with prosthetic joint infection. Materials and Methods: Patients admitted to the University of Health Sciences Ümraniye Training and Research Hospital between January 2017 and December 2022, who were operated for hip or knee prosthetic joint infection and followed up for at least six months were included in the study. The patients were divided into two groups as successful and unsuccessful treatment and designed as a single-center, retrospective, cross-sectional study. These two groups were compared in terms of gender, age, chronic diseases, symptoms, laboratory values, surgery-related risk factors and treatment duration. Results: Of the 92 patients who participated in the study, 59 were female, 33 were male, and the mean age was 67 years. In patients who presented with prosthetic joint infection and were followed up for an average of 26.1 months, the success rate was 67.4%, while the mortality rate was 7.6%. In patients who presented with reinfection after treatment, the mortality rate was 23.3%. The most common comorbidities were hypertension and obesity, and the most common symptom was pain, but they were not risk factors for treatment failure. In univariate analysis, cardiovascular disease, history of previous revision, elevated CRP at initial presentation and blood transfusion were significant risk factors for failure. In multivariate analysis, history of previous revision and elevated CRP were significant risk factors for treatment failure. In patients who underwent two-stage revision, elevated CRP and ESR seen before revision and short-term treatment (six weeks or less) were found to be risk factors for treatment failure. Conclusion: Patients with cardiovascular disease and a history of previous revision should be informed preoperatively that the risk of reinfection is higher. In prosthetic joint infections, metastatic infection or osteomyelitis should be investigated in patients with high CRP values at the time of admission; in patients undergoing two-stage revision, it may be useful to extend the duration of treatment in case of CRP and ESR not returning to normal values before revision. In patients who may need blood transfusion, planning for autologous blood transfusion from preoperative patients and supplementation with oral or IV iron preparations should be considered.