Rumex pulcher türü bitkiden antrakinon eldesi ve bitkideki antrakinon miktarının spektroskopik olarak belirlenmesi
Isolation and quantitative determi̇nation of anthraquinones from rumex pulcher
- Tez No: 480078
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİMAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Polyganaceae familyasına ait bitkiler zengin antrakinon kaynağı olarak bilinmektedir. Bu çalışmada, bu familyaya ait Rumex Pulcher bitkisinin tohum ve köklerinden antrakinon saflaştırma işlemleri yapılmıştır. Bitkinin tohum ve kök kısımlarına ayrı ayrı, sırasıyla ekstraksiyon, kolon kromatografisi, ince tabaka kromatografisi işlemleri uygulanmış, tohum kısmından antrakinon elde edilememiş, kök kısmından ise bir antrakinon türü olan emodin saflaştırılmıştır. Bitkinin kök kısmındaki emodin, glikozit yapısındadır. Bu yüzden, ince tabaka kromatografisi öncesi yapılan hidroliz işlemi, çalışma için önemlidir. Antrakinonların bulundukları materyaldeki varlıkları, verdikleri tanınma reaksiyonları ile belirlenebilmektedir. Bu reaksiyonlardan biri de, alkollü Magnezyum çözeltisi ile verdikleri renkler olup, Shibata renk reaksiyonları olarak adlandırılmaktadır. Çalışmamızın temelini bu reaksiyonun kantitatif amaçlı kullanılıp kullanılamayacağını test etmek oluşturmaktadır. Çalışmada UV-Vis spektrofotometresi ile spektroskopik tayinler yapılmıştır. Bitki kökünden saflaştırılan emodin, standart çözeltileri hazırlamak için kullanılmıştır. Spektroskopik sonuçlar emodin ile Mg2+ iyonu arasında oluştuğunu düşündüğümüz kompleksin varlığını doğrulamıştır. Ve bu kompleksin renk şiddetinin, antrakinon konsantrasyonuyla doğru orantılı olarak değiştirği sonuçlarla belirlenmiştir. Dolayısıyla Mg-Emodin kompleksine ait kolorimetrik çalışma sonrası çizilen kalibrasyon grafiği yardımıyla, bitkideki emodin miktarı, tüm işlemlerden önce, basit bir çalışmayla belirlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Polygonaceae family plants especially Rumex speciesare known as rich source of anthraquinones. In this study we have seperated Emodin (1,6,8 tri hydroxy-3 metyl anthraquinone) from Rumex Pulcher which is grown as a wild plant in Hatay region. our work was foccused to find an simpled analytical method for quantitative determination of emodin amount. For this purpose we have used the colour reaction of emodin with alcoholic magnezyum acetate (shibata reaction) Extraction, column chromatography, Thin Layer Chromatography and some chemical methods have been used to seperate the emodin which is only one of the antharaquinone that exist in Rumex Pulcher. We have compared the isolated emodin with standart emodin (all the spectral data published) procured from İstanbul University faculty of pharmacy and have used it to prepare the standart solution necessary to draw the calibration curve. The quantitative determination have been made by using UV-Vis spectrophotometer.