Enfeksiyon ön tanısı ile ampirik antibiyotik başlanan yenidoğan bebeklerde mortalite ve ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of mortality associated risk factors in newborns receiving empirical antibiotics for suspected infections
- Tez No: 480079
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HELVACI
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yenidoğan sepsisi terimi, hayatın ilk 28 gününde ortaya çıkan bakteriyemi ile birlikte görülen sistemik bulguları anlatmak için kullanılır. Yenidoğan döneminde görülen bakteriyel sepsis gelişen tıbbi imkanlara rağmen hala hayatı tehdit eden en önemli hastalıklardan birisidir. Çalışmamızda yenidoğan servisine yatırılarak izlenen ve enfeksiyon düşünülerek ampirik antibiyotik tedavisi başlanan yenidoğanlarda mortalite ile ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesini amaçlanmıştır. Yenidoğan Servisinde Kasım 2005 – Kasım 2006 tarihleri arasında sepsis ön tanısı ile kan kültürü alınan ve ampirik antibiyotik tedavisi başlanan 561 olgu çalışma grubunu oluşturdu. Gebelik yaşı, doğum ağırlığı, doğum şekli, sepsise predizpozisyon oluşturan risk faktörleri (erken membran rüptürü, asfiksi, maternal idrar yolu enfeksiyonu, vb.), klinik izlem sırasında solunum desteği uygulanma durumu ve total parenteral beslenme gereksinimi retrospektif olarak kaydedildi. Gebelik yaşı, doğum ağırlığı exitus olan grupta istatiksel olarak düşük bulundu. Solunum desteği gereksinimi ve total parenteral beslenme sıklığı exitus olan grupta istatiksel olarak daha sık olduğu bulundu. Gruplar arasında antenatal risk faktörleri (EMR, maternal İYE, çoğul gebelik, antenatal steroid) açısından istatiksel anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak neonatal sepsis tanısı zor ve tedavide gecikmenin fatal olduğu bir klinik sendromdur. Mortalite ve morbiditesi yüksek olan neonatal sepsiste erken tanı ve tedavi prognozu etkileyen önemli bir kriterdir. Neonatal sepsis şüphesiyle izlenen olgularda bu risk faktörlerinin belirlenerek erken tanı ve tedavi ile mortalitenin azaltılabileceği kanısına varılmıştır. Ampirik antibiyotik kullanımı ve neonatal sepsiste mortalite üzerine etkili risk faktörlerinin araştıran, prospektif, uzun süreli çok merkezli çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The term 'neonatal sepsis' is used to determine bacteriemia and related systemic symptoms which ocur during the first 28 day of the life. Despite of advences in medicine, neonatal sepsis is still one of the most important causes of neonatal mortality. In our study we aimed to determine risk factors associated with mortality in infants which were given empirical antibiotherapy for suspicion of neonatal sepsis. 561 infants constituted the study group which were obtained blood culture and started empirical antibiotherapy for suspicion of neonatal sepsis, between November 2005 ans November 2006 in Neonatal Care Unit, Prematurity, low birth weight and predisposing risk factors for sepsis ( prolonged rupture of membranes, perinatal asphyxia, maternal urinary tract infection) during the clinical observation requirement for respiratory support with mechanical ventilation or CPAP and total parenteral nutrition retrospectively enrooled. Gestational age and birth weight were significantly lower in the non-survivors. Respiratory support with mechanical ventilation or CPAP anda total parenteral nutrion were significantly frequent in the non-survivors. Perinatal asphyxia was a significant predictor gor mortality in the septic neonates. Incidence of PROM, multipl gestation, antenatal steroid maternal infection did not Show statistical significance between groups. As a result of neonatal sepsis is a fatal clinical syndrome cause of the delay in the diagnosis and the treatment. Early diagnosis and treatment is the most important cirterion on the prognosis of neonatal sepsis. We tought that the early diagnosis and treatment can reduce the mortality in neonatal sepsis. Prospective and multicenter long-term studies are needed fort o dtermine the emprical antibotic use and the risk factors for neonatal sepsis.