Primer açık açılı glokom, preperimetrik glokom ve oküler hipertansiyon olgularında heidelberg retina tomografi ve optik koherens tomografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of heidelberg retinal tomography and optic coherence tomography findings in cases with primary open angle glaucoma, pre-perimetric glaucoma and ocular hypertension
- Tez No: 480101
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalısma, primer açık açılı glokom (PAAG), preperimetrik glokom (PPG) ve oküler hipertansiyon olgularında (OHT) Heidelberg retina tomografi (HRT) ve Optik koherens tomografi (OKT) bulgularının karsılastırılması ve bu degerlerin Humphrey görme alanı parametreleri ile olan uyumunu saptamak amacıyla yapılmıstır. Çalısmaya 59 primer açılı glokom (PAAG), 19 preperimetrik glokom, 20 oküler hipertansiyon olgusu ve 16 saglıklı birey dahil edildi. PAAG olguları, mevcut glokomatöz defektlerine göre, Hodapp-Parrish-Anderson kriterleri kullanılarak erken PAAG (20 hasta), orta PAAG (19 hasta), ileri PAAG (20 hasta) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalara detaylı oftalmolojik muayene, SITA 30-2 esik görme alanı testi (Humphrey Field Analyzer III, Model 750 I), peripapiller - OSB OKT (Cirrus HD-OCT, Carl Zeiss Meditec Inc, Dublin, CA) ve HRT III (Heidelberg Engineering GmbH 2001, Germany) testleri uygulandı. Tüm gruplarda disk alanı (DA) ve rim alanı (RA) HRT ile daha büyük ölçülürken, çukurluk alanı (CA), çukurluk hacmi (CV) ve vertikal çukurluk/ disk oranı (C/D) OKT ile daha büyük saptandı (p0.05). Ortalama RSLT kalınlıgı, tüm PAAG olgularını saglıklı bireylerden ayırmada en degerli OKT RSLT parametresi olarak bulundu. Erken ve orta PAAG grubunda HRT ortalama RSLT kalınlıgı ile OKT inferiyor kadran RSLT kalınlıgının korele oldugu saptanırken; PPG, OHT ve ileri PAAG grubunda ise korelasyon saptanmadı. Orta dereceli PAAG'li olgularda superior kadran RSLT kalınlıgı ile MD; PSD degeri ile OKT CA, CV ve C/D arasında; ileri PAAG'li olgularda ise MD ile HRT superiyor, inferiyor ve temporal kadran rim kalınlıgı arasında anlamlı pozitif korelasyon saptandı (p>0.05). Preperimetrik glokomlu olguları erken PAAG olgularından ayırmada OKT superiyor ve inferiyor kadran RSLT; HRT RA ve ortalama RSLT kalınlıgı; OHT olgularından ayırmada OKT C/D, ortalama, inferiyor, superiyor RSLT kalınlıgı; saglıklı olgulardan ayırmada ise temporal kadran dısındaki tüm parametreler anlamlı bulundu. Olgularda RSLT kalınlıgında % 25 oranında azalma oldugunda, görme alanı defekti gözlenmeye baslandı. Sonuç olarak; OKT ve HRT optik sinir bası ve RSLT parametrelerini farklı prensip kullanarak hesaplamakta ve elde edilen parametrelerin birbiriyle uyumu genel olarak glokomun siddeti ile artmaktadır. Görme alanı defekti henüz gelismemis olgularda, OKT RSLT parametreleri daha anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare the Heidelberg retina tomography (HRT) and optic coherens tomography (OCT) findings in patients with primary open angle glaucoma (POAG), preperimetric glaucoma (PPG) and ocular hypertension (OHT), and to evaluate the compatibility of these findings with visual field test indices. Fifty nine POAG patients, 19 PPG patients, 20 OHT patients and 16 healthy people were included to the study. Patients with POAG were divided into 3 groups according to the degree of visual field defects using Hodapp-Parrish-Anderson criteria. All patients underwent detailed ophthalmologic examination, Swedish interactive testing algorithm (SITA) standard programme (Humphrey Field Analyzer III, Model 750 I), optic nerve head and retina nerve fiber layer imaging with the aid of OCT (Cirrus HD-OCT, Carl Zeiss Meditec Inc, Dublin, CA) and HRT (Heidelberg Engineering GmbH 2001, Germany). In all groups, disc area (DA), rim area (RA) measured with HRT and cup area (CA), cup volume (CV) and vertical cup/disc ratio (C/D) measured with OCT were significantly larger (p0.05). The best valuable RNFL parameter was mean RNFL thickness in the differentiation of glaucomatous patients from non-glaucomatous eyes. Mean RNFL thickness measured by HRT and OCT were significantly correlated, although the numeric values were highly different. There was significant correlation between mean RNFL thickness measured by HRT and inferior RNFL quadrant thickness measured by OCT in early and moderate POAG groups, while these parameters were not correlated in OHT and advanced POAG groups. Mean deviation (MD) measured by automated perimetry was correlated with superior quadrant RNFL thickness; pattern standard deviation (PSD) was correlated with CA, CV, C/D measured by OCT in moderate POAG group, while MD was correlated with superior, inferior and temporal quadrant rim thickness measured by HRT in severe POAG group. Superior, inferior quadrant RNFL thickness measured by OCT and RA, mean RNFL thickness measured by HRT; C/D and mean, inferior, superior quadrant RNFL thickness measured by OCT and all OCT-HRT parameters except temporal quadrant RNFL thickness were significantly valuable in the differentitation of PPG from early POAG, OHT groups and healthy eyes, respectively. Visual field defect was detected when the 25% of total RNLF thickness was damaged. In conclusion, OCT and HRT analyse optic nerve head and RNFL parameters using different principles, and shows good correlations to each other in patients with moderate or advanced glaucoma. OCT RNFL parameters are significant in eyes with no visual field damage.