Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 6 yaş çocuklarının sayı ve işlem kavramlarını kazanmalarında müzikli oyun etkinliklerinin kullanılmasının etkisi
The effect of the usage of the musical game activity to gain the numbers and transaction concept for the six aged children who take the education before primary school
  1. Tez No: 480102
  2. Yazar: EMİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYPERİ DİKİCİ SIĞIRTMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma, Adana iline bağlı Yüreğir ilçesindeki alt sosyo-ekonomik düzeyde bulunan üç ilköğretim okulunun anasınıfına devam eden 6 yaş çocuklarının sayı ve işlem kavramlarını kazanmalarında müzikli oyun etkinliklerini kullanmasının etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 10 çocuk deney grubuna, 10 çocuk birinci kontrol grubuna ve 10 çocuk ikinci kontrol grubuna alınmıştır. Çocuklara eğitim vermeye başlamadan önce örnekleme alına çocuklara“5-6 yaş çocuklarda sayı ve işlem kavramının kazanılmasına ilişkin başarı testi”ön test olarak uygulanmıştır. Atrıca araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formları çocukların ebeveynleri tarafından doldurulmuştur. Deney grubunda sayı ve işlem kavramı eğitimi, müzikli oyun etkinlikleri kullanılarak, kontrol gruplarında ise müzikli oyun etkinlikleri kullanmaksızın oyun, drama, okuma-yazmaya hazırlık çalışmaları gibi etkinliklerle verilmiştir. Eğitim 12 hafta, haftada iki gün yarım saat olacak şekilde sürdürülmüştür. Eğitim bitiminde çocuklara“5-6 yaş çocuklarda sayı ve işlem kavramının kazanılmasına ilişkinbaşarı testi”son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler Kovaryans Analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda sayı ve işlem kavramı açısından, ön test puan ortalamalarına göre deney ve kontrol gruplarının ön test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı, ön test puan ortalamalarına göre düzeltilmiş son test puan ortalamaları arasında deney grubu ile kontrol grupları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was done to show the effect of the usage of the musical game activity to comprehent numbers and transaction for six aged children who are in the prepary class of the three primary schools which are lack of economical and social situation in Yüreğir/Adana. For this study, ten children were taken in the first control group and ten children for taken in the second control group. Before the children were given the education, these children had been made the first success test which is about gaining the comprehension of the numbers and transaction for 5-6 aged children. Besides, the personal information form which was made buy the researcher, was filled by the parents of the children. The direction of the result, an experiment group and two control groups were formed. In the experiment group, numbers and transaction education were given by using musical game activity but in the control groups, this education was given by using game, drama, the prepary of reading and writting numbers but this was given without musical game activity. This education went on twelve weeks, twice a week and half an hour. The results of the education, the success test about the comprehension of the number and transaction was made for 5-6 aged children. The result of the test was evaluated by using Covariance Analysis. Finally, it was seen that the experiment group is different from the control groups. Experiment group is more successfull than the other groups.