K562 hücre soylarının çoğalmasında muskarinik reseptörlerin rolleri
The role of muscarinic receptors in K562 cell proliferation
  1. Tez No: 480115
  2. Yazar: BANU AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA CABADAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Muskarinik reseptörler zarı yedi kere kat eden reseptör süper ailesinin üyesidirler. Bu reseptörler heterotrimerik G proteinlerini aktive ederek farklı efektör sistemlerini düzenlemektedir. Her bir muskarinik reseptör alt tipi ile aktive olan farklı ikinci haberci bağımlı yolaklar vardır. Muskarinik reseptörler adenilat siklazın inhibisyonu, fosfoinositid (PI) hidrolizi ve K kanallarının düzenlenmesi gibi farklı hücresel yanıtlara aracılık eder. Moleküler ve farmakolojik yöntemlerle 5 farklı muskarinik reseptör alt tipi tanımlanmıştır. M1, M3 ve M5 reseptör alt tipleri pertusis toksinine duyarsız Gq proteinine kenetlenerek fosfolipaz C beta (PLCβ)' nın aktivasyonuna ve ardından PI hidrolizine, M2, M4 reseptörleri pertusis toksinine duyarlı Gi/o proteinleri aracılığı ile cAMP' nin baskılanmasına neden olur. Muskarinik reseptörler birçok hücre tipinde eksprese olur ve birçok hücrenin çoğalmasında rolü vardır. Bu çalışmada K562 insan eritrolösemi hücre soyunda muskarinik M3 reseptör alt tipi aracılı sinyal yollarının hücre çoğalmasındaki rolleri araştırılmıştır. Çalışmamızda, muskarinik reseptör agonisti karbakol ve/veya M3 muskarinik reseptör alt tipine özgü antagonistler ve kalsiyum kelatörleri varlığında hücre çoğalmasının ve M3 reseptör ekspresyonunun değişikliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Muscarinic receptors belong to a seven-transmembrane receptors superfamily, which regulates different effector systems by activating heterotrimeric G proteins. Different second messenger dependent pathway being activated by each muscarinic subtype. Muscarinic receptors mediate several cellular responses, including inhibition of adenylate cyclase, breakdown of PI and modulation of K channels. Five distinct muskarinik receptor subtypes (M1-M5) have been identified using molecular and pharmacological techniques. M1, M3 and M5 receptor subtypes are coupled to efficiently to the pertusis toxin insensitive Gq protein, leading to activation of PLCβ and subsequent hydrolysis of inositol 1,5 di phosphate, while M2 and M4 receptors inhibit adenylyt cyclase via pertusis toxin-sensitive Gi/Go proteins. Many cell express a mixture of muscarinic recetor transcripts. Muscarinic cholinergic receptors changes cell proliferation in many cell types. The aim of this study is to investigate M3 muscarinic receptors play a role in K562 cell proliferation. Measure of the multiple components of M3 muscarinic receptor coupled signaling pathways were examined to test their role in K562 cell proliferation. In conclusion, we suggested that carbachol (CCh) alone/with M3 antagonist and Ca2+ chelators changed proliferation and M3 expression in K562 cells.