Investigation of whether PRDM1 inhibits human NK cell expansion through targeting CD25 (IL2RA)
PRDM1'in CD25 (IL2RA) aracılığıyla nNKhücrelerinin IL2 aktivasyonuna etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 670747
  2. Yazar: BURCU AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Allergy and Immunology, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IL2 sinyal yolağı, insan NK hücrelerinin aktivasyonunda ve efektör fonksiyonlarının kazanılmasında önemli rol oynar. Buna rağmen, IL2 sinyal yolağına bağlı NK hücre aktivasyonun sonlanmasında görev alan mekanizmalar bilinmemektedir. Malign NK hücre hatlarında PRDM1'in IL2 bağlı olarak apoptozu arttırdığı ve hücre büyümesini azalttığı daha önce bildirilmiştir. Bu bulgu IL2 sinyal yolağı ilişkili gen veya genlerin PRDM1 tarafından transkripsiyonel olarak doğrudan baskılanma olasılığına dikkat çekmiştir. ChIP metodu kullanarak, CD25 (IL2RA) geninin birinci ekzonuna PRDM1'in bağlandığını gösterdik. IL2 reseptör kompleksinin bir bileşeni olarak CD25, IL2 ile veya modifiye K562 hücreleri kokültürü ile aktive edilmiş primer insan NK hücrelerinde IL2 sinyal iletiminin sensitivitesini düzenler. 2 adet PRDM1 ifade etmeyen NK hücre hattında, ektopik PRDM1 ifadesi CD25'in mRNA ve protein düzeylerinde ifadesini azaltmıştır. İki NK hücre hattında shRNA aracılı olarak CD25 ifadesinin susturulması (knockdown) düşük IL2 konsantrasyonlarında NK hücre sayılarının progresif olarak azalmasına neden olmuştur. Tam tersi, insan primer NK hücrelerinde ektopik CD25 ifadesi düşük IL2 konsantrasyonlarında CD25 transdükte edilmiş NK hücrelerinin sayılarının artmasına neden olmuştur. Tüm bu sonuçlar, aktive edilmiş primer NK hücrelerinde PRDM1'in CD25'i doğrudan baskılayarak IL2 indüklenmiş NK hücre büyümesinde engellenmesinde çok önemli olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, PRDM1'in NK hücre çoğalmasının azaltılmasında rolünü vurgulayarak, PRDM1 ifadesindeki bozulmaların neoplastik dönüşümde rol alabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IL2 signaling plays essential role in activation and effector functions of human NK cell. However, termination mechanisms of IL2 signaling based human NK cell activation remains unknown. It was previously reported that in malignant NK cell lines, PRDM1 increases apoptosis and reduce cell growth in IL2-dependent manner. This suggests possible downregulation of IL2 signaling pathway related gene(s) by PRDM1 through direct transcriptional repression. Using ChIP-Seq analyses, we characterized a PRDM1 consensus binding site on first intron of CD25 (IL2RA). As a component of IL2 receptor complex, CD25 regulates the sensitivity to IL2 signaling in primary NK cells activated with IL2 or cocultured with engineered K562 cells. Ectopic PRDM1 expression downregulated CD25 mRNA and protein expression levels in two PRDM1-null NK cell lines. Knockdown of CD25 using shRNA vectors in two malignant NK cell lines results in progressive NK cell depletion in low IL2 concentrations. Conversely, ectopic expression of CD25 in human primary NK cells progressively increased number of CD25-transduced NK cells in low IL2 concentrations. Ultimately, these observations reveal that PRDM1 has essential function in inhibition of IL2-stimulated NK cell expansion directly repressing CD25 in activated primary NK cells. These findings also underline the role of PRDM1 in mitigation of NK cell growth and activation implying the its role in neoplastic transformation when it is deregulated.