Tiroid fonksiyon test sonuçları içerisinde çapraz reaksiyon sıklığının araştırılması
The research of the frequency of interference in thyroid function tests
- Tez No: 480117
- Danışmanlar: DR. CANAN TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çapraz reaksiyon, laboratuvar sonucunun doğru sonucunu değiştiren örnekte bulunan maddenin etkisi olarak tanımlanmaktadır. İmmün yöntemlerde çapraz reaksiyon sıklığı değişkendir. Çapraz reaksiyon sıklığı çalışılan popülasyona, çapraz reaksiyonu tespit etmek için kullanılan tekniğe ve araştırıcının kullandığı yöntem çapraz reaksiyona neyin katkıda bulunduğunu tanımlamasına bağlıdır.Beklenmeyen veya klinik durumla uyumsuz bir laboratuvar sonucu, çapraz reaksiyon ihtimalini düşündürmelidir. Bu çalışmada, en sık istenen laboratuvar testlerinden olan tiroid fonksiyon test sonuçlarındaki (TSH, sT3 ve sT4) çapraz reaksiyon sıklığı ve sebeplerin araştırılarak sunulması amaçlanmıştır. Ekim 2014-Mayıs 2015 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Laboratuvarında 47915 hastanın tiroid fonksiyon testi çalışılmıştır. Beş örnekte klinik ile uyumsuz sonuçlar elde edildiği düşünüldüğünden, çapraz reaksiyon şüphesi ile tekrar değerlendirilmiştir. Çapraz reaksiyon taraması için farklı immün yöntemle testin tekrarlanması, seri dilüsyon, polietilen glikol(PEG) presipitasyonu ve heterofilik blokan tüp (HBT) ile inkübasyon uygulamaları yapılmıştır. Farklı iki immün yöntem sonuçları ve HBT ile inkübasyon öncesi ve sonrası değerler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Seri dilüsyon sonucunda doğrusal eğim elde edilmiştir. PEG presipitasyonu sonucunda bir örnekte %40'ın altında geri kazanım elde edilmiştir ve makro-TSH yönünde yorumlanmıştır. 8 aylık çalışma süresi için tiroid fonksiyon testlerinde çapraz reaksiyon sıklığı %0.01 olarak bulunmuştur.Çapraz reaksiyon tanımlanmasında kullanılan en iyi testin hangisi olduğu hakkında bir bilgi elde edilememiştir. Tek bir prosedür kullanılarak çapraz reaksiyonun dışlanamayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Interference is defined as the effect of substance in the sample which changes the correct value of laboratory results. The frequency of interference in immune techniques is varied. The frequency of interference depends on population of the study, technique for detecting the reaction and researcher's method. Unexpected or inconsistent results with clinical findings should suggest the possibility of interference. In this study It is aimed to investigate the frequency of interference in thyroid function tests (TSH, fT3, fT4) which are the most common requested laboratory tests. Thyroid function tests of 47915 patients are analyzed in Ankara Numune Education and Research Hospital in October 2014- May 2015. Five samples which had the incompatible results with clinical findings are re-evaluated just because of the suspicion of interference. The detection of interference included; repetition of test via different immune techniques, serial dilution, polyethylene glycol (PEG) precipitation and incubation with heterophilic blocking tubes (HBT). The results of two different immune techniques and before/after incubation with HBT showed no significant difference. Linear curves had observed in serial dilution. After PEG precipitation; below 40% of recovery had obtained in one sample, therefore it is interpreted as macro-TSH. The frequency of interference in thyroid function tests for 8-month study period was 0.01%. No information is found about the best test for defining the cross reaction. It is also aforethought that interference should not be excluded by using any single procedure.