Hakkâri çevresi'nde orchis sp. (Orchidaceae) türlerinin vejetatif organları üzerinde anatomik araştırmalar
Anatomic investigations on vegetative organs of orchis sp. (Orchidaceae) species across Hakkâri region
- Tez No: 480153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİNAN İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmada Hakkâri Bölgesi'nde bulunan orchis cinsine ait 6 türün vejetatif organlarının anatomik özellikleri incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Buna göre: Yaprağın üst veya alt yüzeyinde tüye rastlanmamıştır. Stomalar tetrasitik veya anomositik, stoma komşu hücreleri bulunmamaktadır. Epidermis hücreleri kloroplastsız ve üst epidermis hücreleri diğer bütün hücrelerden daha büyüktür. Klorenkima hücreleri çokgen, hücreler arası boşlukları az, bol kloroplastlı ve rafit idiyoblastlarına rastlanmaktadır. Gövde yuvarlak ve sağlam epidermiste stoma ve tüy bulunmaz. Kortekste sklerankimatik bir halka bulunmaktadır. İletim demeti kapalı koleteral, gövdede rafit bulunmaz. Köklerde epidermis yer yer tahrip olmuş, korteks yoğun bir şekilde fungal paletonlar bulundurmaktadır. Rafit idiyoblastları mevcut, Kaspari şeridi ve perisykl belirgindir. Yumruda en dışta belirgin bir velamen bulunmaktadır, türlerde iletim demetleri kendilerini saran endodermis ve perisykl ile birlikte meristeleyi oluşturmaktadır. Meristele yapısının etrafında yoğun olarak nişasta taşıyan hücreler bulunmaktadır. Nişasta tanelerinin lökoplast dışında sitoplâzmaya dağınık olması çok daha yoğun bir görünüm kazanmasına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the anatomical features of vegetative organs of 6 speciesses of the genus orchis in Hakkâri region were examined and the results were compared. According to these findings we can conclude that; No foliar hair was found on the upper or lower surface of the leaf. Stomata tetrasitic or anomocytic, stomata adjacent cells are not found. The epidermal cells are lack of chloroplast and the upper epidermal cells are larger than all other cells. Chlorenkima cells are polygon and there are only a few gaps between cells and abundant chloroplast and rafid idioblasts are encountered. Stoma and feather are not found in round and solid epidermis. A sclerankimatic ring is found in the cortexs. The transmission bunch is closed coleteral, and there is no rafid in the body. In the roots, the epidermys has been partly destroyed, and the cortex intensively contains fungal paletons. Rafit idioblasts are available; besides, Kaspari strip and perisykl are apparent. The tuber has a explicit valder on the outermost, and the bundles of transmission in the species form merystele together with the endodermis and perisykl surrounding them. İntense starch-bearing cells all found around the merystele structure. The scattering of starch granules into the cytoplasm out of the lococoplasm causes a much more intense appearance.