Pozitif davranış desteği programının lise öğrencilerinin şiddet davranışına etkisi
The effect of positive behavior support program on violent behaviorof high school students
- Tez No: 480152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT TANHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Okullarda var olan şiddet ve farklı türden disiplin sorunları, eğitim ve öğretim çalışmalarını çoğu zaman sekteye uğratmaktadır. Okulların bu sorunlarla baş etmek için arttırdığı ceza yöntemleri ise şiddeti de içine alan disiplin sorunlarını çözememektedir. Bu sorunlara çözüm olarak Amerika ve Avrupa'da okul genelinde Pozitif Davranış Desteği yaygın bir şekilde kullanılmakta ve çalışmalar bu sistemin başarıyı yakaladığını göstermektedir. Yapılan bu çalışmanın temel gerekçesi okullardaki şiddet sorununa Pozitif Davranış Desteği Programı'yla çözüm aramasıdır. Bu araştırma geliştirilen Pozitif Davranış Desteği Programı'nın öğrencilerin şiddet eğilimi düzeylerine etkisinin incelendiği deneysel bir çalışmadır. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan 2x3'lük splitplot (karışık) desenden birinci faktör işlem gruplarını (bir deney ve bir kontrol); ikinci faktör ise bağımlı değişkene ilişkin ölçümleri (öntest, sontest, izleme) göstermektedir. Araştırma modelinde iki bağımlı ve bir bağımsız değişken vardır. Araştırmanın bağımsız değişkeni PDD Programı, bağımlı değişkenler ise öğrencilerin şiddet eğilimi düzeyleri ve zaman faktörüdür. Araştırmanın deneysel bir çalışma olmasınedeniyle bir evren ve örnekleme çalışması yoluna gidilmemiştir. Araştırmada“araştırma grubu”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan denekler, Orhan Okay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne 2016- 2017 eğitim-öğretim yılında devam eden 9. ve 10. sınıf öğrencileridir. Araştırma için kullanılan Şiddet Eğilim Ölçeği, Orhan Okay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne devam eden 221 öğrenciye uygulanmıştır. Ölçeğin değerlendirme sonucunda şiddet eğilimi yüksek 24 öğrenci seçilmiştir. Bu öğrencilerseçkisiz olarak 12 kişi deney, 12 kişi isekontrol gruplarına atanmıştır. Pozitif Davranış Desteği Programının uygulandığı deney grubunda umut, duygu farkındalığı, bilişsel çarpıtmaların farkına varma ve öfkeyle ilgili kitap ve çeşitli metinlerin okunması, ev ödevi, ödül, pekiştireç, geribildirim gibi teknikler 8 hafta boyunca uygulanmıştır. Oturumlar haftada bir gün 45dk+45dk şeklinde uygulanmıştır. v Kontrol grubunda ise, öğle yemeği etkinliği yapılmış. Araştırmacı ve öğrenciler, öğrencilerin ders dışında yapmaktan zevk aldıkları etkinliklerle ilgili sohbet etmiştir.“Pozitif Davranış Desteği Programı”na katılan deneklerin şiddet eğilimi puan düzeylerinde deney öncesinden sonrasına göre anlamlı bir fark görülmüştür. Çoklu karşılaştırma testi sonuçlarına göre deney grubunun son test ortalaması ( x =33,5833) ön test ortalamasından ( x =42,5833) daha düşüktür. Ayrıca son testten iki ay sonra uygulanan izleme testi ortalaması ( x =38,3833), ön test ortalamasından daha düşüktür. Fakat yapılan analizler sonucunda deney grubunun ön testi ve son testi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmasına rağmen son testi ve izleme testi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Buna göre, deneysel işleme tabi tutulan deneklerin şiddet eğilim düzeyleri düşmüştür; fakat bu değişim kalıcı etki gösterememiştir. Bunun yanı sıra, kontrol grubunun ön testi( x =41,9167), son testi ( x =38,2500) ve izleme testi ( x =38,0833) arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Violence and various discipline problems often harm academia, and punishment methods increased by the school cannot solve discipline problems including violence. As a solution to these problems, positive behavioral support is widely used throughout schools in America and Europe, and studies show that this system has achieved success. The main reason for this study is to seek solutions to the problem of violence in schools by using Positive Behavior Support Program. This research is an empirical study that examines the effect of the developed positive behavior support program on students' levels of violence tendency. In this research, pre-test –post-test control group design is used. First factor from 2 x 3 splitplot design used in the research indicates process groups (an experiment, a control) whereas second factor indicates measures (pretest, post-test, follow-up) related to dependant variable. In the research model there are one independent and twodependant variables. While the independent variable of this research is Positive Behavioral Support Programme, the dependant variablesare violence tendency of students and time factor. Due to the fact that the research is an experimental study, a universe and sampling studies have not been conducted.'Research group' is used for this research. Subjects participating in the research are Orhan Okay Vocational and Technical Anatolian High School students who are in the 9th and 10th grade in the 2016-2017 academic year. The Violence Tendency Scale used for this research is applied to 221 students who are attending to Okay Vocational and Technical Anatolian High School. According to the results of the scale, 24 students whose violence tendency is higher are selected. 12 students among these students were randomly assigned to the experiment group; and the others were randomly assigned to the control group. Techniques such as reading books andvarious texts about hope, increasing awarness for feelings, cognitive distortionsand anger; and, homework, awards, reinforcements, feedbackswere used in the experiment group in which the Positive vii Behavior Support Program was implemented. In the control group, they had a lunch, and the researcher and students were chatting about students' activites after classes. Violence tendency score levels of the subjects taking part in“Positive Behavioral Support Programme”showed a significant difference before and after the experimental. According to the results of multiple comparison tests, the post test mean of experimental group ( x =33,5833) is significantly lower than the pretest average of experimental group ( x =42,5833). Besides, the average of follow-up test carried out after two mounts ( x =38,3833) is smaller than the pretest average. But although according to the results of the analysis, there is a significant difference between the pretest and the post test, there is not a significant difference between the post test and the follow-up test. Thus, it can be said that violence tendency levels of the subjects taking part in the experimental decrease; yet this change is not permanent. In addition, there was no a significant difference among the pre-test ( x =41.9167), post test ( x = 38.2500) and follow-up test ( x = 38.0833) of the control group.