Serebrovasküler hastalıklarda risk faktörleri
Risk factors in cerebrovascular diseases
  1. Tez No: 48017
  2. Yazar: KADRİ KAHRAMANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NEVZAT AKYATAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Toplumumuzda SVH lann oluşumunda rol oynayan risk faktörlerinin araştırılması ve SVH 'lann görünüş özelliklerinin saptanması amacıyla retrospektif olarak 759 hasta (379 erkek, 380 kadın) değerlendirilmiştir. Yaş ortalaması 68.6 (standart sapma 10.9) olan bu hastaların %63.9 'u 61-80 yaş arasında yer almakta idi. Araştırmanın sonunda toplumumuzda hipertansiyon, DM, ÎKH, sigara kullanımı, hipertrigliseridemi, hiperürisemi ve kan hematokrit düzeyinin düşük olması en belirgin risk faktörleri olarak saptanmıştır. Ayrıca yüksek ürik asit ve yüksek trigliserit değerlerinin toplumumuzda SVH 1ar için önemli bir risk faktörü olması dikkati çeken önemli bir sonuçtur. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to determine the risk factors that play part in the pathogenesis of cerebrovascular diseases in our community, 759 patients (379 male, 380 female) were evaluated. The average age was 68.6 (standart deviation 10.9). 63.9 % of the cases were between 61-80 years of age. As a result of this study, the most important risk factors in our community for cerebrovascular disease turned out to be hypertension, diabetes mellitus, ischaemic heart disease, cigarette smoking, hypertriglyceridaemia, elevated levels of blood uric acid and low levels of haematocrit. Most interesting finding was the fact that elevated levels of uric acid and triglyceride were found to be very important risk factors for our community. 43