Hemorajik serebrovasküler hastalıklarda görüntüleme ve klinik özelliklerin prognoz üzerine etkisi
The effects of imaging and clinical implications on prognosis in serebrovascular diseases
  1. Tez No: 452300
  2. Yazar: YELİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, 2012 Ocak ve 2015 Şubat tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde, primer intraserebral kanama nedeni ile yatırılarak tedavi edilen 62 hasta retrospektif olarak incelendi. Hemorajik serebrovasküler hastalıklarda görüntüleme ve klinik özelliklerin prognoz üzerine etkisi değerlendirildi. Hipertansiyon, Diabetes Mellitus, serebrovasküler olay öyküsü, sigara ve alkol kullanımı, antikoagülan ve antiagregan kullanımı, sistemik hastalık varlığı gibi risk faktörleri kaydedildi. Şuur durumu Glaskow Koma Skalasına göre değerlendirildi. Tüm hastaların ilk 24 saat içerisindeki BBT'lerinde; hematom lokalizasyonu, hematom ve perihematon ödem hacmi, şift ve intraventriküler açılım olması değerlendirildi. İlk gün BBT bulguları 10'uncu gün ve 1'inci ay BBT bulguları ile karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların gelişvital bulguları, glisemi ve beyaz küre değerleri belirlendi.Hastanede yatışsüresince gözlenmişolan nöbetler kaydedildi.Klinik enfeksiyonlar belirlenerek,akciğer, üriner ve diğer olmak üzere gruplandırıldı. Yaşve cinsiyete göre oluşturulan gruplarda prognoz açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, 62 patients with primary intracerebral hemorrhage who were treated at the Neurology Department in Gulhane Military Medical Academy between January 2012 and February 2015 were examined, retrospectively. The effects of the implications of the imaging and the clinical features on prognosis were evaluated. Risk factors such as hypertension, diabetes mellitus, previous serebrovascular accident, anticoagulant and antiaggregant usage, smoking, alcohol consumption, and any systemic disease were all recorded. The status of consciousness is evaluated according to Glaskow Coma Scale (GCS). The localization of the hematoma and the volume of both the hematoma and the perihematoma edema, presence of shift and intraventricular opening were all assessed on the CT scans of the patients obtained during the first 24 hour. CT findings of the first 24-hour were compared with the CT findings obtained both at 10 th day and one month. Moreover, vital signs of the patients, glycaemia and WBC counts of the patients were recorded at admission. Any seizures observed during hospitalization period were documented. Clinical infections were determined and classified as lung, urinary and others. No statistical difference was found regarding prognosis between groups created according to age and sex.