Parametreye bağlı delay diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözümleri
Approximate solutions of delay differential equations with parameter
- Tez No: 480177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada parametreye bağlı birinci mertebeden delay diferansiyel denklem için sınır değer problemi ele alınmaktadır. Bu problemin çözümü için hem analitik hem de nümerik yöntemler sunulmuştur. Lineer problemin kesin çözümü için Bellman'ın adımlar metodu, lineer ve lineer olmayan problemin yaklaşık çözüm için ise sonlu fark metodu incelenmektedir. Ayrıca, örneklerle elde edilen sonuçlar tablolarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the boundary value problem for a first order delay differential equation with parameter. To solve this problem both analytically and numerically, some methods is presented. We analyze Bellman's steps method for exact solution of the linear problem and finite difference method for approximate solution of the linear and nonlinear problem. Furthermore, computational results obtained by using the methods are shown with numerical examples which is displayed in Tables.