Neutral delay diferansiyel denklemlerin nümerik çözümleri
Numerical solutions of neutral delay differential equations
- Tez No: 480176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada birinci mertebeden lineer neutral delay diferansiyel denklem için başlangıç değer problemi ele alınmaktadır. Bu problemin çözümü için hem analitik hem de nümerik yöntemler sunulmuştur. Kesin çözüm için Bellman'ın adımlar metodu ve Laplace dönüşümü, yaklaşık çözüm içinse sonlu fark metodu incelenmektedir. Ayrıca, elde edilen sonuçlar bir örnek üzerinde tablolanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the initial value problem for a linear first order neutral delay differential equation. To solve this problem both analytically and numerically, some methods is presented. We analyze Bellman's steps method and Laplace transformation method for exact solution of the problem and finite difference method for approximate solution. Furthermore, computational results obtained by using the methods are shown with a numerical example which is displayed in Tables.