Ülker Köksal'ın tiyatrolarında kadın ve kadın sorunları
Women and women's problems in Ülker Köksal's plays
  1. Tez No: 480188
  2. Yazar: MEHMET TÜTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. KEMAL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ülker Köksal'ın tiyatro türünde yazdığı eserlerde kadın olgusunu ne şekilde ele aldığını, kadınların hangi sorunlarına eğildiğini ve genel olarak kadına ilişkin bakış açısının ne olduğunu ortaya koymaktır. Bu çalışmada Köksal'ın Değişim adlı eseri ile beş seri hâlinde yayımlanan ve toplamda yirmi bir oyunu barındıran Toplu Oyunlar'ında kadın ve kadın sorunları, kadınların hangi sorunlarına ağırlık verildiği incelenmiştir. Elde edilen verilerden hareketle betimsel/tematik bir içerik hazırlanmış ve oyunlarda yer alan ortak sorunlar, alt başlıklarda analiz edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, Ülker Köksal'ın kadın imgesinden yola çıkarak yaşamın ve toplumun neredeyse her kesiminden/kesitinden olağanüstü gözlem yeteneğiyle yakaladıklarını en yalın ve anlaşılır şekilde sahneye taşıdığı, oyun kişileri aracılığıyla yaşadığı döneme ışık tutarak toplumun kadına bakış açısını yansıttığı, kadına yönelik oluşturulmuş her türlü olumsuz bakış açısını eleştirdiği saptanmıştır. Ayrıca kadının boyunduruk altına alınarak ezilmesini ve söz hakkından yoksun bırakılmasını; toplumdaki kadın gerçeğini, kadının gelenek-görenek, toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan eril düşünce ve toplumsal cinsiyet rolleri tarafından özgürlüğünden alıkonulmasını aydın hassasiyetiyle ele aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is toreveal in what way that Ülker Köksal handled the phenomenon of women, which problems of women he cared and the perspective of women in general. In this study women, women's issues and the importance given problems have been investigated by taking into consideration Ülker Köksal's play; Değişim and Toplu Oyunlar contains twenty plays which were printed in five series. Using the data obtained during the investigation, a descriptive/thematic content has been prepared, and common problems in the plays were analyzed under the sub-titles. At the end of the study, moving from the image of the woman of Ülker Köksal, carrying his observations with the extraordinary talent from almost all segments of life and society, giving a light to the age using the characters; the reflection of the society's perspective and the criticism of all negative point of view against women is determined.Furthermore, women's being oppressed, deprived of the right to speech and crushed, the reality of women in society, the women's traditions, and the vast majority of society dealt with genderroles of masculine thinking were handled with a great sensitivity of an enlightened person.