Ülker Köksal'ın çocuk oyunlarında değerler eğitimi
Values education in Ülker Köksal's children's plays
- Tez No: 1005464
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bir toplumun uygarlık tarihi sahnesinde var olabilmesi, varlığını devam ettirebilmesi için o toplumu oluşturan maddi ve manevi ögelerin, kültürel unsurların toplumun bireyleri tarafından benimsenmesi, yaşatılması gerekmektedir. Maddi ve manevi ögeleri, kültürel unsurları yaşatan şey ise değerlerdir. Değerlerin varlığı geniş anlamda toplumun huzuru, dar anlamda ise bireyin mutluluğu için önem arz etmektedir. Değerlerin aktarımında çocuk edebiyatı ürünlerinin etkili bir araç olduğu vurgulanırken çocuk tiyatrolarının bu bağlamda incelendiği çalışmalar sınırlıdır. Bu araştırmanın amacı; Ülker Köksal'ın çocuk oyunlarını, TYMM'de yer alan Erdem Değer Eylem Çerçevesi'ndeki yirmi değere göre incelemek ve bu eserlerin değerler eğitiminde kullanılabilirliğini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı kapsamında yürütülmüş olup araştırmada doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını, Ülker Köksal'a ait,“Ormanın Bekçileri, Yarını Akıl Yapar, Gökten Kaydı Üç Yıldız, Gül Emri, Dağ Denize Kavuştu, Sevgi Kulübemiz, Ayşegül, Mustafa Kemal'in Askerleri, Sırça Köşk, Barış Gezegeni, Mavi Gezegeni Kim Kurtarsın?”adlı on bir çocuk oyunu oluşturmaktadır. Toplanan veriler, tümdengelimci analiz yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Ülker Köksal'ın çocuk oyunlarının EDEÇ'te yer alan değerlerle büyük ölçüde örtüştüğünü göstermektedir. Özellikle sevgi, saygı, yardımseverlik, dostluk, adalet, dürüstlük, çalışkanlık, özgürlük ve sorumluluk değerlerinin eserlerde sıklıkla ve tutarlı bir biçimde ele alındığı tespit edilmiştir. Tasarruf, mahremiyet, temizlik, sağlıklı yaşam ve mütevazılık değerlerine ise daha sınırlı düzeyde yer verildiği görülmüştür. Değerler, oyunların teması ve olay örgüsü içerisinde doğal bir akışla sunulmuştur. Araştırmada, Ülker Köksal'ın çocuk oyunlarının, değerler eğitimi açısından önemli bir kaynak niteliği taşıdığı; EDEÇ'te yer alan değerlerin aktarılmasında kullanılabilecek faydalı ve etkili eğitim materyalleri olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For a society to exist on the stage of civilization history and to continue its existence, the material and spiritual elements and cultural components that constitute that society must be embraced and perpetuated by its individuals. Values are what perpetuate material and spiritual elements and cultural components. The existence of values is important for the peace of society in a broad sense and for the happiness of the individual in a narrow sense. While it is emphasized that children's literature products are an effective tool for the transmission of values, studies examining children's theater in this context are limited. The aim of this research is to examine Ülker Köksal's children's plays according to the twenty values in the Virtue Value Action Framework included in the TYMM and to reveal whether these works can be used in values education. The research was conducted within the scope of a qualitative research approach, using the document review method. The data sources for the research are Ülker Köksal's eleven children's plays:“Guardians of the Forest,”“Tomorrow Makes Sense,”“Three Stars Fell from the Sky,”“The Order of the Rose,”“The Mountain Met the Sea,”Our Love Club, Ayşegül, Mustafa Kemal's Soldiers, The Glass Palace, Planet of Peace, Who Will Save the Blue Planet?" by Ülker Köksal. The collected data were analyzed using a deductive analysis approach. Research findings show that Ülker Köksal's children's plays largely align with the values found in EDEÇ. In particular, it has been determined that values such as love, respect, kindness, friendship, justice, honesty, diligence, freedom, and responsibility are frequently and consistently addressed in the works. It was observed that values such as thrift, privacy, cleanliness, healthy living, and modesty were addressed to a more limited extent. The values were presented in a natural flow within the theme and plot of the plays. The study concluded that Ülker Köksal's children's plays are an important resource for values education; they are highly effective, educational, and artistic educational materials for conveying the values included in EDEÇ.