Ülker Köksal'ın çocuk tiyatrolarının göstergebilimsel çözümlemesi ve Türkçe dersine yönelik etkinlik önerileri
Ülker Köksal's semiotical analysis of children's theatres and activity suggestions for Turkish lessons
- Tez No: 931158
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tiyatro, kişilerin duygu ve düşüncelerini yazınsal göstergenin dışında bedensel olarak ifade etme ve dışavurmada bir araçtır. Bu tür çocuk edebiyatında üzerine az çalışılmış bir alan olsa da tiyatro ve drama uygulamaları çocukları eğlendirirken düşündürmede kullanılabilecek önemli bir yapıdadır. Bu çalışmada Ülker Köksal'a ait çocuk tiyatro oyunları göstergebilimsel çözümleme ve Türkçe eğitimindeki işlevi yönünden incelenmiştir. Çalışmada çözümlenen materyaller Ülker Köksal'a ait ödüllü çocuk tiyatro oyunlarından oluşmaktadır. Çocuk tiyatrolarının incelenmesinde nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Yazarın tiyatro metinleri ise A.J. Greimas'a ait olan göstergebilimsel yöntem kullanarak çözümlenmiştir. Çocuk kavramından hareketle çalışmada çocuk tiyatrosu ve eğitimdeki yerine değinilmiştir. Tiyatronun yazınsal çözümü ve bu çözümlemenin Türkçe öğretim programında yer alan üretim atölyelerinde etkinlik tasarısının nasıl bir görünüm sergileyeceği ele alınmıştır. Çocuk tiyatrosunun tarihi, türleri, unsurları, çözümlenmesi ve etkinlik önerileri üzerinde durulmuştur. Çözümlenen oyunlar hakkında bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın bir diğer kısmında göstergebilim kavramı eyleyenler şeması ve göstergebilimsel dörtgen üzerinden oyunu meydana getiren ögelere yer verilmiş olup ayrıca çocuk tiyatrosunun Türkçe dersi açısından da nasıl bir işleve sahip olabileceği öğrenme çıktıları ve yöntemler açısından düzenlenerek üretim atölyelerinde nasıl uygulanabileceği yönünde etkinlik önerilerinde bulunulmuştur. İncelenen çocuk tiyatroları TDÖP (2024)'e göre değerlendirilmiştir. Ülker Köksal'a ait analizi yapılan oyunlardan hareketle kodlamalar yapılmış Türkçe öğretim programındaki temalara kategorize edilmiştir. Üretim atölyesinde uygulanmasına yönelik uygun nitelikleri taşıdıkları sonucuna varılmıştır ve öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Theater is a tool for physically expressing and expressing people's feelings and thoughts outside of literary indicators. Although this genre is an understudied area in children's literature, theater and drama practices are an important structure that can be used to entertain children and make them think. In this study, Ülker Köksal's children's theater plays were examined in terms of semiotic analysis and their function in Turkish education. The materials analyzed in the study consist of award-winning children's theater plays by Ülker Köksal. Document analysis and descriptive analysis, which are qualitative research methods, were used to examine children's theaters. The author's theater texts are A.J. It was analyzed using the semiotic method of Greimas. Based on the concept of child, the study focuses on children's theater and its place in education. The literary solution of theater and how this analysis will appear in the activity design in the production workshops in the Turkish curriculum are discussed. The history, types, elements, analysis and activity suggestions of children's theater were emphasized. Information about the analyzed games is included. In another part of the study, the concept of semiotics, the elements that make up the play through the actants scheme and the semiotic quadrilateral are included, and also the function of children's theater in terms of Turkish lessons is organized in terms of learning outcomes and methods, and activity suggestions are made on how it can be implemented in production workshops. The examined children's theaters were evaluated according to TDÖP (2024). Based on the analyzed plays of Ülker Köksal, codes were made and categorized into themes in the Turkish curriculum. It was concluded that they have appropriate qualifications for application in the production workshop and they are presented as a recommendation.