Rüzgâr türbin kanadı imal eden işyerlerinde epoksi reçineye bağlı mesleki kontak dermatit değerlendirmesi
Assessment of epoxy resin-induced occupational contact dermatitis in industry of wind turbine rotor blade production
- Tez No: 480220
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALPARSLAN ERGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Halk Sağlığı, Dermatology, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Mesleksel deri hastalıkları en sık karşılaşılan meslek hastalıkları arasında yer almaktadır. Mesleksel deri hastalıklarının ise yaklaşık % 90'ını kontakt dermatitler oluşturur. Bunun toplum üzerindeki ekonomik ve sosyal etkileri büyüktür. Epoksi reçine, birçok iş kolunda kullanılmakta olup cilt rahatsızlıklarına yol açabildiği bilinmektedir. İskandinav Mesleksel Deri Anketi-KISA (NOSQ-2002-SHORT) el ve kollardaki mesleksel cilt hastalıklarının taranması ve izlenmesi için kullanıma uygun bir ankettir. Araştırmanın amacı, İzmir'de rüzgâr türbin kanadı üreten iki fabrikada NOSQ-2002 kullanarak epoksi reçineye bağlı el ve kol/bilek ekzema öyküsü varlığı sıklığının belirlenmesi ve bu ekzema olgularının mesleksel kontakt dermatit olup olmadığının irdelenmesidir. Yöntem: Kesitsel araştırma, NOSQ-2002-KISA anketine NOSQ-2002-UZUN'dan alınan 6 sorunun eklenmesiyle 19 soruluk anketin 317 çalışana uygulanmasıyla yapılmıştır. Ankette ekzema tanımlanmış ve çalışanlara ekzema, mesleki dermatit varlığı sorulmuş, bu durumun epoksi reçine ile karşılaşma durumuna göre gösterdiği değişiklik irdelenmiştir. Bulgular: Anketler değerlendirildiğinde 317 çalışandan % 17'sinin el ekzeması olduğu görülürken, % 9'unun ise kol/bilek ekzeması olduğu bulunmuştur. 317 çalışandan epoksiyle çalışanlarla çalışmayanlar arasında el ekzeması varlığı açısından fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p< 0.05). Aynı şekilde epoksiyle çalışanlarla çalışmayanlar arasında, kol/bilek ekzeması varlığı açısından fark çok anlamlı (p< 0.01), el ve/veya kol/bilek ekzeması varlığı açısından fark anlamlı (p=0.03) bulunmuştur. Epoksiyle çalışanlardan % 19.5'inde el ekzeması öyküsü varlığı ve % 20.4'ünde kol/bilek ekzema öyküsü varlığı bulunmuştur. Sonuç: Epoksi reçineyle çalışanlarda mesleksel ekzemanın kaliteli yaşamı bozabilecek bir etken olduğu ve ekzemanın önlenmesi için işyerlerinde epoksiyle çalışan kişinin epoksiyle temasının kesilmesi için yapısal, yönetimsel, çalışma yöntemleri, çalışan eğitimi ve kişisel koruyucu donanımlar gibi önleyici etkinliklerin yapılması ve izlenmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Skin diseases are among the most prevalent occupational diseases. Contact dermatitis composes approximately 90 % of occupational skin diseases. Economic and social impact on the society is considerable. Nordic Occupational Skin Questionnaire-SHORT (NOSQ-SHORT) is suitable for screening and monitoring occupational skin diseases on hands and forearms. The objective of this research is to measure the prevalence of hand and wrists/forearms eczema among workers working with/without epoxy and to make assessment of occupational epoxy dermatitis in two wind turbine rotor blade production factory in İzmir by using NOSQ-2002. Method: Cross sectional research is done via the questionnaire adding six questions from NOSQ-2002-LONG to NOSQ-2002-SHORT. Questionnaire, which composed of 19 questions, is applied to 317 workers. In the questionnaire, eczema is defined and presence of eczema and occupational dermatitis is asked to the workers. By this way, the effect of exposure to epoxy in presence of eczema is examined. Results: 17 % of the 317 workers have hand eczema, and 9 % have wrists or forearms eczema. Of the 317 workers, when the workers working with epoxy compared with those without epoxy, the cases of hand eczema are significantly different (p < 0.05), the cases of wrists/forearms eczema are very significantly different (p < 0.01), and the cases of hand or/and wrists/forearms eczema are significantly different (p = 0.03). 19.5 % of the workers working with epoxy has hand eczema history existence and 20.4 % of the workers working with epoxy has wrists/forearms eczema history existence. Conclusion: It's thought that occupational dermatitis is an agent that can adversely affect the quality of life of workers working with epoxy resin. It's important to prevent the contact of epoxy with the worker by measures such as structural methods, workers training and personal protection equipment.