Sonlu elemanlar yöntemi ile 1.2 MW''lık rüzgar türbini kanadının aerodinamik ve malzeme optimizasyonu
1.2 MW wind turbine blade aerodynamic and material optimisation with finite element method
  1. Tez No: 515131
  2. Yazar: OĞUZHAN GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKDOĞAN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Rüzgâr türbinlerinin kullanımının daha da artırılması için fayda/maliyet oranının yükseltilmesi gerekmektedir, bu terimin rüzgâr türbinleri için karşılığı TL/kwh olarak adlandırılan enerji maliyetidir. Enerji maliyeti, rüzgâr türbininin ürettiği elektrik miktarının, rüzgâr türbini imal edilirken ki maliyetine oranıdır. Bu değerin artırılması rüzgâr türbini kullanımının daha da artmasına neden olacaktır. Kanadın ağırlığı ile doğrudan ilişkili olan malzeme ve montaj maliyetleri, türbin maliyetinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Ülkemizin rüzgâr koşullarına uygun olarak aerodinamik açıdan optimize edilmiş rüzgâr türbini kanadı tasarlamak, bu kanadın ülkemizdeki rüzgâr koşullarında diğer ithal türbinlere göre daha fazla enerji üretimi yapabilmesi sağlayacaktır. Bu çalışma koşulları altında, benzer çıkış gücüne sahip olduğu belirtilen rüzgâr türbini kanatlarına göre daha hafif olması için malzeme açısından optimize edilmesi ve ağırlığı azaltılması enerji maliyetini düşürerek kullanım oranının daha da artmasını sağlayacaktır. Bu proje benzer ölçekte ki ithal rüzgâr türbinleriyle kıyaslandığında ülkemiz rüzgâr koşullarında daha fazla enerji üretecek aerodinamik açıdan optimize ve benzer ölçekteki rüzgâr türbinlerinden daha hafif olacak şekilde ağırlık açısından da optimize edilmiş 1.2 MW yatay eksen rüzgâr türbini kanadının tasarlanması ve prototip imalatıdır. Benzer ölçekteki ithal rüzgâr türbinleri, üretildiği ülkelerdeki rüzgâr koşulları baz alınarak tasarlandığı için, ülkemizde düşük oranda enerji üretimi yapmaktalar, bu sebeple tasarlanan kanat ülkemizdeki rüzgâr koşulları baz alınarak, düşük rüzgâr hızlarında dahi enerji üretimi yapabilmelidir. Proje sonucunda ülkemizdeki rüzgâr koşullarında yüksek enerji verimliliğine sahip olacak rüzgâr türbini kanadı tasarlanmıştır. Aynı zamanda benzer güçteki rüzgâr türbinlerine oranla daha hafif ve mukavemet açısından da sorunsuz rüzgâr türbini kanadı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to further increase the use of wind turbines, the benefit / cost ratio needs to be raised, which is the cost of energy referred to as TL / kWh for wind turbines. The cost of energy is the ratio of the amount of electricity produced by the wind turbine to the cost of producing the wind turbine. Increasing this value will cause the use of the wind turbine to increase further. Material and installation costs, which are directly related to the weight of the blade, constitute a significant part of the cost of the turbine. Designing a wind turbine optimized for aerodynamic optimization in accordance with the wind conditions of our country will enable this wind turbine to produce more energy than other imported turbines under the same wind conditions. Under these operating conditions, the wind turbine, which is said to have similar strength, is optimized for the material to be lighter than its blades and reducing the weight will reduce the energy cost and increase the utilization rate. This project, compared to similar scale imported wind turbines, is intended to design prototype manufacturing the blade of the 1.2 MW horizontal axis wind turbine, which will produce more energy with aerodynamic optimization, and will be lighter than similar-sized wind turbines due to optimizing weight of turbine . Imported wind turbines of similar size are designed on the basis of the wind conditions in the countries where they are produced so that our country is able to produce energy even at low wind speeds on the basis of the wind conditions in our blade country. As a result of the project, the blade of the wind turbine, which will have high energy efficiency in the wind conditions in our country, is designed. At the same time, the wind turbine blade, which is having no problem about strength similar power wind turbines and lighter than the others, was obtained.