BİST'te hisse senetleri işlem gören otomotiv sektöründeki firmaların TOPSİS yöntemine göre performans değerlemesi ve analizi
Performance evaluation and analysis through the topsis method of firms in the automotive sector whose stocks trading in BİST
- Tez No: 480236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET ALPTEKİN KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye otomotiv sektörü, büyük teknolojik ve finansal yatırımların yapıldığı, ülke ekonomisine sağladığı faydanın yanında kendisi dışında diğer sektörlere de öncülük etmesi bakımından en önemli sektörlerin arasında yer almaktadır. Türkiye'deki otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirketler, ana amacı olan kar edebilmenin yanında hem ulusal hem de küresel anlamda daha rekabetçi olabilmek için finansal performanslarını arttırması gerekmektedir. İşletmelerin finansal performansları hakkında bilgi sahibi olunması ve incelenmesi işletme sahipleri, yöneticileri, hissedarları, kredi verenleri, potansiyel yatırımcılar ve ilgili kurumlar için önemli bir durumdur Bu çalışmada, Borsa İstanbul (BİST)'da hisse senetleri işlem gören otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 7 şirketin 2010-2015 yılları arasındaki finansal tabloları ve faaliyet raporları kullanılarak finansal oranlar belirlenmiştir. Bu finansal oranlar Çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan TOPSIS yöntemi kullanılarak incelenmiştir. TOPSIS yöntemi yardımıyla belirlenen finansal oranlar tek bir puana çevrilmiştir. Bu aşamanın devamında TOPSIS yöntemiyle elde edilen veriler en yüksek puandan başlayarak sıralanmıştır. Çalışmanın sonucunda bazı şirketlerin sıralamasını istikrarlı bir şekilde koruduğu, kalan diğer şirketlerin ise sıralamadaki yerinin değişkenlik gösterdiği görülmüştür. Şirketlerin sıralamasındaki değişkenliklerin nedenleri finansal performansla olan ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish automotive sector is one of the most important sectors in terms of making great technological and financial investments, contributing to the economy of the country and pioneering other sectors. Companies operating in the automotive sector in Turkey need to increase their financial performance in order to be more competitive both nationally and globally as well as profitable as the main objective. Having information about the financial performances of the companies and examining them is an important situation for business owners, managers, shareholders, lenders, potential investors and related institutions. In this study, the financial ratios of the 7 companies operating in the automotive sector whose stocks are traded in Stock Exchange Istanbul (BİST) were determined by using financial statements and activity reports between 2010-2015. These financial ratios were examined through the TOPSIS method, which is one of multi-criteria decision making methods. The financial ratios determined by the TOPSIS method have been converted into a single score. In the following of this phase, the data obtained by the TOPSIS method are ordered starting from the highest score. As a result of the study, it is seen that some companies keep their ranking steadily, while the rest of the companies show varying place in the order. The relationship between sequential variability of firms and their financial performance is examined.