Sanat kavramının Esmâ'ül Hüsnâdaki yansımaları
Reflections on the art concepts in Asmaul Husna
- Tez No: 480262
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ALAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sanat Tarihi, Religion, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sanat, yüzyıllar boyu insanoğlunun aklını meşgul etmiş ve sınırlarını zorlama isteği uyandıran bir konu olagelmiştir. Kimi zaman doğrudan taklitle, kimi zaman soyutlamayla bazen de çok farklı arayışlarla yapılan denemeler sonucu bugüne kadar gelmiştir. Ancak bu sanat anlayışına genel olarak bakıldığında bir şeylerin ihmal edildiği hissi uyanmaktadır. Bu ihmal ise,“Sanat”ı gerçek anlamıyla kavramayı zorlaştırmaktadır. Sanki dünyada izlemekte olunan ve kimi zaman eksik bir tanımlama ile“Tabiat”denilen varlıklara ontolojik bakımdan doğru yaklaşılmadığı anlaşılmaktadır. Toplumumuzda sanat kavramı ve sanatsal olgular, ne yazık ki başka birilerinin sanat anlayışı ile okunduğu izlenimi vermektedir. Bütün bu yapılanlara bakıldığında Allah'ın“Yaratma Sanatı”nın eksik tanımlandığı ve bizim, yani İslami Sanat anlayışının daha farklı olduğunu söylemek mümkündür. Müslümanlar çağlar boyu sanat eseri üretirken,“Allah İnancı”kavramını özgün bakış açıları ve yaklaşımlarıyla eserlerinin özüne yerleştirdikleri en belirgin fark olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzdeki salt sanat olgusuna bakıldığında ise, Yaratıcımızın tüm evrendeki“Yaratma Sanatı”kavramının sanat camiasında yeterince doğru tanımlanmadığı görülmektedir. Asıl“Sanat Eserleri”yeryüzünün her yerine yayılmış, Musavvir ve Mülevvin gibi birçok ismin tezahürü olarak farklı tasarımlar, desenler, renklerle karşımızda iken bu bağlamda doğru okumalara çok büyük ihtiyaç vardır. Bu araştırmada, bahse konu kavramlar Allah'ın Esmâü'l-Hüsnâsı ekseninde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For centuries, the art has always been as a subject that keeps humanbeing's mind busy and stimulates the desire to push his limits. It has come so far sometimes by imitating directly, sometimes by abstraction, sometimes by experimenting with different approaches. However, we feel as if something has been neglected when this concept of art is generally analzed. This negligence makes the real meaning of“art”difficult to understand and comprehend. It seems as if that the entities called“Nature”, being watched and sometimes with a missing identification, are not approached in a right way in the World. The concept of art and artistic phenomena in our society, unfortunately gives the impression that someone else read with the understanding of art. We think that“The creation of Allah”becomes incomplete and we feel that our perspective on art is different than the others when we look at all these being done. When muslims has been producing artworks for ages, unique perspective and concept of“Belief in Allah”come out as the most significant difference in Muslim's artworks. But more important thing is that we didn't deal with“The creation art”of our creator sufficiently. The real artworks spread anywhere on earth come out in different figures (Musavvir), colours (Mülevvin), odours,