Seçmeli Kürtçe dersine karşı veli tutumları
  1. Tez No: 480261
  2. Yazar: NACİ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYREDDİN KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kürt Açılımıyla birlikte Talim ve Terbiye Kurulunun 07/09/2012 tarih ve 154 sayılı kararıyla Yaşayan Diller ve Lehçeler dersi 5. Sınıflardan itibaren okutulmak üzere seçmeli ders olarak konulması kararı alınmıştır. Fakat bölge halkı nezdinde büyük kabul gören bu girişim herhangi bir alt yapı çalışması olmadan başlatıldığı için çeşitli aksaklıklarla karşılaşılmıştır. Seçmeli Kürtçe dersinin eğitim-öğretim programına eklenmesinden sonra veliler, öğretmenler ve öğrenciler nezdinde ki olumlu veya olumsuz tepkiler konusunda farklı yerlerde değişik çalışmalar yapılmış olmasına rağmen ülkemizde akademik düzeyde herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu boşluğu doldurmak için tarafımızdan bu konu seçilmiştir. Bu konu Diyarbakır ili özelinde Seçmeli Kürtçe dersinin verildiği okullar seçilerek Kürtçe dersine olan ilgi incelenmiştir. Çalışmanın ismi Seçmeli Kürtçe Dersine Karşı Veli Tutumları olarak seçilmiştir. Bu dersi seçmeli olarak tercih eden öğrenciler ve velilerin seçme nedeni, beklentileri velilerin bu derse nasıl baktıkları, bu dersin daha verimli olarak işlenebilmesi için neler yapılması gerektiğine yönelik olarak bu çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the language of instruction in schools in our country lessons Turkish verilmektedir. kürt the Board of Education with the Expansion 07/09/2012 date and 154 numbered decision to be taken as an elective course that begins with the decision to be taught in Kurdish since the 5th grade. But the people of widely accepted before this initiative was launched for the various disruptions were encountered without any infrastructure. Although there are various studies in different academic levels was observed in any study. To fill this gap by us, this issue has been selected. This special issue of Diyarbakir province in selecting schools, given the interest in the Kurdish courses Elective Kurdish courses were examined. The name was chosen as the study Parents' Attitudes Towards the elective Kurdish lessons. This course electives as students who prefer and select the cause of their parents, how they look at the prospects of this course the parents, in order that this course should be done to be processed more efficiently has been agreed that the preparation of this work.