Annâzi Kürt Emirliği (991-1117)
Annâzids Kurdish Amirate (991-1117)
  1. Tez No: 480267
  2. Yazar: ABDULELAH M.ABDULLAH AL-BIRWARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tez ile ilgili araştırmalarda sıkça başvurduğumuz kaynakların isimleri ve bu eserler hakkında tanıtıcı kısa bilgiler verilmiştir. Ayrıca giriş kısmında Anâzi emirliğinin kurulduğu coğrafya ve emirliğin kurulmasına imkan sağlayan durumlar üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Anâzi emirliğinin kuruluşu ve idarecileri olan bazı emirler hakkında bilgi verilmiştir. Bunun yanı sıra bu emirliğin yıkılması neden olan durumlar incelenmiştir. İkinci bölümde ise Anâzi emirliğinin yürüttüğü dış siyaset hakkında birtakım bilgiler verilmiştir. Özellikle de başta Abbasiler olmak üzere kendisine komşu olan birtakım ülkelerle nasıl bir ilişki yürüttüklerini tespit etmeye çalıştık. Bu anlamda özellikle de Abbasilerin hilafetin sahibi olmaları dolayısıyla onlarla daha dostane ilişkiler yürüttüğünü tespit ettik. Üçüncü bölümde ise Anâzi emirliğinin sosyo kültürel ve ekonomik yapısı hakkında birtakım bilgiler verildi. Bu bölümde emirliğin bünyesinde barındırdığı dini ve etnik grupların kimler olduğu tespit edildi. Ayrıca emirliğini idari ve mali sistemi üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of three parts. In the introduction, the names of the sources we frequently refer to in the research on the thesis and brief descriptive information about these works are given. It also focuses on the situations that allow the establishment of the geography and emirate where the Anâzi emirate was founded. In the first chapter, some orders which are the founders and administrators of the Anâzi emirate were given. In addition to this, the circumstances that led to the demolition of this emirate have been examined. In the second part, some information was given about the foreign policy carried out by Anâzi emir. Especially, we tried to determine what kind of relationship they have with some of the neighboring countries, especially the Abbasids. In this sense, in particular, we have found that the Abbasids are possessed of the Caliphate and therefore have more friendly relations with them. In the third chapter, some information about the socio-cultural and economic structure of Anâzi emir was given. In this section, it was determined who are the religious and ethnic groups that your emirate has in it. He also focused on the administrative and financial system of his emirate