Gassan Kenefânȋ (hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve Ricâlun fi'ş-Şems adlı romanının incelenmesi)
  1. Tez No: 480266
  2. Yazar: FELEK CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnsanlar, yaşadıkları toplumda olan olaylara duyarsız kalmazlar. Bu olaylar insanlar üzerinde derin etkiler bırakır. Bu nedenle, daha duyarlı ve daha ince ifade yeteneğine sahip edebiyatçılar toplumun bağrından çıkar. İnsanlar birçok ihtiyaçlarını edebiyat aracılığı ile dile getirirler. İnsanların, çeşitli dini, ulusal, ideolojik, yöresel ve estetik anlayışları vardır. Anlayış ve inançlarını paylaşmak ve pekiştirmek amacıyla edebiyat eserleri üretirler. Çeşitli amaçlarla, genelde edebiyat hikâye, roman ve şiir geleneği oluşmuştur. Bu çalışmamız genelde modern Arap Edebiyatının özelde ise Filistin edebiyatına değindik. Gassan Kenefânî Filistin gibi zor bir coğrafyada edebi hassasiyetleri olan her insan gibi hem edebiyatta hem de siyasi alanda kendinden sıkça söz ettirmiştir. Zira yaşadığı dönemde Filistin için acı deneyimlerin yaşandığı yıllardı. Buradan hareketle yetkin bir kalem ustasının ihtiyaç duyacağı koşullar oluşmuştur. Kenefânî'ni son derece aktif olması ancak içinde bulunduğu koşullarla açıklanabilir. Kenefânî toplumun ekonomik açıdan en sorunlu olan kesimin hayat mücadelesini ve toplumsal katmanlar arasındaki sınıfsal çelişkileri öykü ve romanlarıyla, Filistin edebiyatında ikinci Dünya Savaşı'nın yarattiği baskı ve sefalet ortamında ortaya çıkan sosyal gerçekçi kuşağın en etkili kalemlerinden biri olmuştur. Çalışmamızın metnini oluştururken yaptığımız alıntılarda yazarın imlası, yöresel söyleyiş özellikleri ve noktalama işaretleri esas alınmıştır. Kendi cümlelerimizde ise Türk Dil Kurumu'nun Yazım Kılavuzuna müracaat edilmiştir. Bu çalışmada en çok zorlandığımız nokta, Gassan Kenefânî hakkında Türkiye'de iki adet yüksek lisans dışında pek fazla bir çalışma yapılmadığından kaynak temini noktasında oldu. Bu çalışmadaki yegâne amacımız, Güneşteki Adamlar romanından hareketle Arap toplumunun yaşadığı aidiyet sorunu, mağlubiyet duygusu ve Arap liderlerinin adaletsiz yönetimini gözler önüne seren Gassan Kenefânî Filistin gibi acı dolu bir coğrafyada yoğrulmuş, kaleminden dökülenleri bizzat yaşamış olan Gassan Kenefânî'yi tanıtmak ve eserlerinin özellikle genç akademisyenler tarafından edebiyat dünyasına kazandırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study Gassan Kenefânî- one of the famous authors of the Modern Arabic Literature- was investigated from various aspect. The study consists of three units- an introduction and two other units. In the introduction unit, was provided the political and cultural background of Palestine in XIX-XX th century, when outhor had been living, was investigated in details. In addition, general information was given about the modern Palestinian literatüre. In the first unit, life of Gassan Kenefânî, his style of growing up, the persons, whom he was influenced by, his official duties and the state of being married were described. Also, passing to the main subject, information about the studies of Gassan Kenefânî and his political, cultural point of view and his studies summary was made through analysing them. In the second unit, the author's very famous novel Ricâlun fi'ş-Şems has been analysed. In this study we have struggled about finding sources yet there was only two thesis been writeen in Turkey. In this novel Gassan Kenefânî focussing the problem of belonging to the Arab society, feeling of loss and unjust management of the Arab leaders. Kenefânî who grow up in a painful geography and who has experienced all those pains in person. The perpose of this study is to introduce the palestinian story writing and Gassan Kenefânî, who tooks an important place in it. And also introduce his studies to the especially young academicians.