The effect of organic fertilizers on growth and yield of sweet bell pepper (capsicum annum l.)
Organik gübrelerin tatlı biber'in (Capsicum annuum l.) büyümesi ve gelişmesi etkileri
- Tez No: 480277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu deneme 2016 yılı 23 Nisan-16 Temmuz tarihlerinde Ira-Sülemaniye-Bazianda Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde, tatlı biberin (Capsicum annum L.) (Flavio F1) sera koşullarında gelişme ve verimi üzerine organik gübrelerin etkisi araştırma amaçlı yürütülmüştür. Biber fideleri ihtiyaca göre sulanmıştır Denemede siltli kil tekstürlü toprak Faktöriyel deneme desenine göre kullanılmıştır. Faktör olarak, 3 çeşit organik gübrenin (kümes hayvanı atığı, büyükbaş atığı ve kompost) kontrol ile birlikte 30 ve 60 t ha-1 olarak uygulanmıştır. Vejetatif parametreler olarak; bitki boyu, yaprak sayısı (şaşırtmadan sonra), %50 çiçeklenme tarihi, çiçeklenme süresinde yaprak N, P ve K konsantrasyonu, gövde çapı, toprak üstü aksamı ağırlığı (yaş ve kuru), kök ağırlığı (yaş ve kuru) ve dal sayısı incelenmiştir. Hasat, yaş ve kuru meyve ağırlığı, meyve uzunluğu ve çapı parametreleri alınarak yapılmıştır. Ayrıca toprakta N, P, K, CaCO3 konsantrasyonu, EC ve pH düzeyleri belirlenmiştir. Kümes hayvanı atığının 30 t ha-1 uygulaması önemli ölçüde bitki boyu, yaprak sayısı toprak üstü aksamı kuru ağırlığı, kök taze ağırlığı, gövde çapı, taze meyve ağırlığı ve kuru meyve ağırlığını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out from April 23th–July 16th 2016 in a Directorate of Agricultural Research in Iraq–Sulaymaniyah–Bazian to study the effect of organic fertilizers on growth and yield of sweet bell pepper (Capsicum annum L.) (Flavio F1), in a greenhouse and in pots. Peppers were irrigated manually immediately after transplanting. Factorial randomized complete design (CRD) was used in silty clay loam soil. Two factors tested; three types of organic fertilizers (poultry, cattle and compost manure) with control and two doses of manures (30 and 60 t ha-1). Vegetative parameters were measured such as; plant high and number of leaves week after transplanting until ten weeks, 50% flowering date, determine leaf N,P and K concentration at flowering stage, stem diameter, shoot (fresh and dry) weight, root (fresh and dry) weight, branches number. Harvest until three picks for all treatments and then measured fruit fresh and dry weight, fruit number, fruit length and diameter. After third pick for any treatments determine N, P, K, CaCO3 concentration EC and pH in the soil. Poultry manure 30 t ha-1 application increased significantly and recorded highest result for plant height, leaves number, shoot dry and root fresh weight, stem diameter, fresh fruit weight and fruit dry matter (second and third pick) and fruit number (third pick) 24.4 cm plant-1, 57.20 plant-1, 38.38 and 37.27 g plant-1, 10.67 mm plant-1, (73.63 and 95.77 g plant-1) and (5.04 and 9.29 g plant-1) and 2.67 plant-1 respectively (at prob