Organik ve inorganik gübrelerin çörekotunda (Nigella sativa L.) verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of organic and inorganic fertilizers on yield and yield components of black cumin (Nigella sativa L.)
  1. Tez No: 908554
  2. Yazar: OSMAN TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜMÜŞÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
2023 yılında Eskişehir'de gerçekleştirilen bu çalışma, çörek otu (Nigella sativa L.) çameli çeşidinin büyüme ve verim üzerine çeşitli gübre uygulamalarının etkisini kapsamlı bir şekilde incelemiştir. Çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde titizlikle planlanmış tarla denemeleri olarak gerçekleştirilmiştir. Denemelerde kullanılan gübreler; DAP gübresi, hektar başına 15 kg olarak uygulanmıştır. Sıvı gübre ise hektar başına 850 litre suya 2 litre oranında verilmiş ve sapa kalkma dönemi, çiçeklenme başlangıcı ve meyve dolum döneminde olmak üzere toplamda 3 kez uygulanmıştır. Humik asit ise sıvı formda, hektar başına 300 ml'lik çözelti olarak bitkinin büyüme sürecine destek olması amacıyla uygulanmıştır. Aminoasit içerikli gübre ise ekimden 25 gün, 40 gün ve 55 gün sonra olmak üzere 3 kez dönemsel olarak verilmiştir. Tüm bu uygulamalar, bitki gelişimi ve hava koşulları göz önünde bulundurularak titizlikle planlanmıştır. Aminoasit deneme grubunda bitki boyu 40.9-74.5 cm arasında, kapsül sayısı 3-13 adet, dal sayısı 3-8 adet ve bin dane ağırlığı 2.1-3.1 g arasında değişiklikler gözlemlenmiştir. Kontrol grubunda ise bitki boyu 43.7-78.3 cm, kapsül sayısı 4-20 adet, dal sayısı 3-8 adet ve bin dane ağırlığı 1.9-3 g arasında ölçümler yapılmıştır. Sıvı gübre grubunda bitki boyu 49-75.1 cm, kapsül sayısı 4-19 adet, dal sayısı ve bin dane ağırlığı 2-3.2 g arasında değişiklikler kaydedilmiştir. Humik asit uygulama grubunda bitki boyu 45-73.8 cm, kapsül sayısı 4-19 adet, dal sayısı 2-8 adet ve bin dane ağırlığı 2.2-2.9 g arasında sonuçlar elde edilmiştir. DAP uygulama grubunda ise bitki boyu 41.6-74.3 cm, kapsül sayısı 4-22 adet, dal sayısı 3-8 adet ve bin dane ağırlığı 2.2-3.1 g arasında değişimler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, conducted in 2023 in Eskişehir, comprehensively examined the effects of various fertilizer applications on the growth and yield of the black cumin (Nigella sativa L.) Cameli variety. The study was meticulously planned and executed as field trials at the Faculty of Agriculture, Eskişehir Osmangazi University. The fertilizers used in the trials included DAP fertilizer, applied at 15 kg per hectare. Liquid fertilizer was administered at a ratio of 2 liters per 850 liters of water per hectare and was applied a total of three times: during the stem elongation stage, the beginning of flowering, and the fruit filling period. Humic acid, in liquid form, was applied at a solution of 300 ml per hectare to support the plant's growth process. Amino acid-containing fertilizer was applied periodically 25 days, 40 days, and 55 days after sowing. All these applications were meticulously planned, considering plant growth and weather conditions. In the amino acid trial group, plant height ranged from 40.9 to 74.5 cm, the number of capsules varied between 3 and 13, the number of branches was between 3 and 8, and the thousand-seed weight ranged from 2.1 to 3.1 g. In the control group, plant height ranged from 43.7 to 78.3 cm, the number of capsules varied between 4 and 20, the number of branches was between 3 and 8, and the thousand-seed weight ranged from 1.9 to 3 g. In the liquid fertilizer group, plant height ranged from 49 to 75.1 cm, the number of capsules varied between 4 and 19, the number of branches was between 2 and 8, and the thousand-seed weight ranged from 2 to 3.2 g. In the humic acid application group, plant height ranged from 45 to 73.8 cm, the number of capsules varied between 4 and 19, the number of branches was between 2 and 8, and the thousand-seed weight ranged from 2.2 to 2.9 g. In the DAP application group, plant height ranged from 41.6 to 74.3 cm, the number of capsules varied between 4 and 22, the number of branches was between 3 and 8, and the thousand-seed weight ranged from 2.2 to 3.1 g.