Yazılım proje riskleri için bir karar destek yöntemi ve yazılım prototipi
A decision support method and prototype software for software project risks
- Tez No: 480286
- Danışmanlar: PROF. DR. İMAN ASKERBEYLİ, YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖZGÜR TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Risk tanımlama ve değerlendirme, yazılım proje yönetimindeki kritik faaliyetler arasındadır. Bununla birlikte, risklerin ve belirsizliklerin tespit edilmesi ve değerlendirilmesi, özellikle küçük ve az gelişmiş yazılım kuruluşları ve takımları için zor bir süreçtir. Bu çalışmada, yazılım proje riskleriyle ilgili geniş kapsamlı bir liste oluşturulmuş ve öne sürülmüştür. Ardından, her bir risk faktörü için olasılık ve etki değerleri, yazılımcıların daha önceki zorlandıkları veya başarısız oldukları yazılım projeleri üzerine yapılan bir anket yardımıyla toplandı. Bu bilgilere dayanarak; nispeten az deneyime sahip, küçük yazılım kuruluşlar ve takımlarına yardımcı olmak amacıyla bir risk değerlendirme yöntemi ve prototip aracı geliştirilmiştir. Risk sıralama ve risk matrisi ile birlikte yöntem ve araç prototipi potansiyel başarısızlık türleri hesaplamaları ve toplam proje risk hesaplaması için bulanık mantığı kullanmaktadır. Yöntemin ve prototip aracın kullanılabilirliğini doğrulamak için küçük bir yazılım şirketlerinde proje risk değerlendirmesi üzerine bir vaka çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk identification and assessment are amongst critical activities in software project management. However, identifying and assessing risks and uncertainties is a challenging process especially for emergent software organizations that lacks resources. In this study, a list with wider coverage of software project related risks is identified and put forward. Then by conducting a survey to software practitioners, probability and impact levels of each risk factor was collected based on a challenged or failed previous project. Based on this information, a risk assessment method and prototype tool is developed to assist small software organizations with relatively little experience. Along with a risk prioritization and risk matrix, the method utilizes fuzzy logic to provide the practitioners with predicted scores for potential failure types and aggregated risk score for the project. In order to validate the usability of the method and the tool, a case study is conducted for project risk assessment in a small software organization.