İmpulsive Schrödinger operatörünün spektral analizi
Spectral analysis of impulsive Schrödinger operator
- Tez No: 480287
- Danışmanlar: PROF. DR. ELGİZ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde çalışmamızla ilgili temel kavram ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümün ilk kısmında, geçiş matrisi yardımıyla tanımlanan genel nokta etkileşiminin spektral singülerliği ve özdeğerleri araştırılmıştır. Üçüncü bölümün ikinci kısmında, geçiş matrisi yardımıyla tanımlanan genel nokta etkileşiminin P-, T- ve PT-simetrik olması durumunda geçiş matrisi bileşenlerinin hangi koşulları sağlaması gerektiği incelenmiştir. Dördüncü bölümde, yansıma ve geçiş sabitlerinin sıfır genliğe sahip rezonanslara karşılık geldikleri kompleks saçılım potansiyelinin spektral singülerlikleri verilmiştir. Ayrıca, PT-simetrik kompleks bariyer potansiyelinin spektral singülerlikleri incelenmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic concepts and theorems related to this study are given. In the first part of third chapter, spectral singularities and eigenvalues of the general point interaction identified with the help of transition matrix are investigated. In the second part of third chapter, it is studied if the general point interaction identified with the help of transition matrix is P-, T- ve PT-symmetric, it is explored conditions that components of the transition matrix provided. In the fourth chapter, spectral singularities of complex scattering potantials at which the reflection and transmission coefficients tend to infinity, i.e, they correspond to resonances having a zero width are given. In addition, the spectral singularities of an imaginary PT-symmetric barrier potential are explored. Finally, the last chapter is devoted to the analysis of the results obtained.