Yüklenici firmalar için proje temin/teslim yaklaşımı seçimine yönelik bir enformasyon sistemi önerisi
An information system model to select appropriate project procurement/delivery system in contracting firms
- Tez No: 166483
- Danışmanlar: PROF.DR. ALAATTİN KANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET YÜKLENİCİ FİRMALAR İÇİN PROJE TEMİN/TESLİM SİSTEMİ SEÇİMİNE YÖNELİK BİR ENFORMASYON SİSTEMİ ÖNERİSİ Gerçekleştirilen modern yapı ve mühendislik projelerinin kavram ve uygulama açısından karmaşık olan yapıları içinde karşılaşılan güçlüklerin üstesinden gelmek ve projeyi başarılı bir biçimde gerçekleştirmek için, uygun bir proje temin/teslim sistemi yaklaşımının seçimi günümüzde daha çok önem kazanmaktadır. Ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişim süreçlerine bağlı olarak, inşaat sektöründe bu konuya ilişkin çeşitli yöntem, yaklaşım ve araçların kullanıldığı görülmektedir. Zaman, maliyet, fonksiyonellik ve kalite gibi temel kriterlere göre de varolan yöntemler değişmekte ve sürekli yeni alternatif yaklaşımlar geliştirilmektedir. Proje temin/teslim sistemi seçimi konusu, inşaat sektöründe malsahibi ve yüklenici bakış açılarından ele alınabilecek bir konudur. Bu çalışmada her ne kadar yüklenici odaklı bir bakış açısı esas alınmışsa da altyüklenici ve tedarikçilerle ilgili teslim kararları söz konusu olduğunda yüklenicinin konumunun malsahibi/işvereninkine benzediği de gözönünde tutulmalıdır. Proje ve müşteri/yüklenici özellikleri, örgütsel biçimlenmeler ve sözleşme düzenlemelerine göre şekillenen proje temin/teslim sistemi yaklaşımlarının her birinin farklı özellikleri, güçlü ve zayıf yönleri bulunmaktadır. Müşteri/Yüklenici tarafından, tüm sistemlerin fayda ve risklerinin bilinmesi her zaman mümkün değildir. Bu nedenle de proje temin/teslim sistemi seçim kararları, genellikle, geçmiş tecrübeler ve sezgilere dayanılarak verildiği için sübjektif olmakta ve kısıtlanmaktadır. Müşterinin/Yüklenicinin gereksinimini karşılayan en doğru proje temin/teslim sisteminin seçiminde halen sistematik bir bakış açısının uygulanmaması ve yapım projelerinin gerçekleştirilmesinde bir sistem yaklaşımının benimsenmemesi, başarılı bir performansın gösterilmesini engellemektedir. Oysa karar vericiler, tüm faktörleri ve mevcut proje temin/ teslim sistemi tercihlerini tüm boyudan ile ele alıp, geçmiş tecrübelere dayalı bir değerlendirme ile o anki duruma en uygun proje temin/ teslim sistemi kararını vermelidirler. Bu seçimi zorlaştıran en büyük problem ise, proje temin/ teslim sistemine bağlı okrak proje başarısını etkileyen faktörlerin sistematik vıııbir biçimde belirlenmiş olmaması, geçmiş tecrübelere dayanarak kıyaslama/karşılaştırma yapılacak doğru ve gerçekçi verilerin bulunmaması ve bu verileri sistematik bir biçimde kaydedip, organize edebilen ve çeşidi parametreler açısından analizini olanaklı kılan modellerin eksikliğidir. Proje boyunca girişimcinin /yüklenicinin alacağı en önemli kararlardan biri olan proje temin/teslim sisteminin seçimini kolaylaştırmak ve bu süreci sistematik, gerçekçi bir düzene oturtmak için, hem sektörde hem de akademik çevrede, proje temin/teslim sisteminin seçimine yönelik bir çok yayın gerçekleştirilmiş, tartışmalar yapılmış ve yeni yaklaşımlar geliştirilmiştir. Geliştirilmiş olan modeller, teknik ve yaklaşımlar, konuyu farklı bakış açılarında ele almakta ve konuya farklı boyutta çözümler üretmektedirler. Literatürde bu konu ile ilgili teorik çalışmalar olduğu gibi, uygulamaya yönelik birçok bilgisayar destekli model de yer almaktadır. Bu çalışmalar arasında, proje temin/teslim sistemlerinin zayıf ve güçlü yanlarım belirlemeye yönelik yapılmış olan çalışmaların yanı sıra, proje temin/teslim sisteminin seçiminde göz önüne alınan parametreler ve bu parametrelerin ağırlıklarının belirlenmesine yönelik çalışmalar ile proje temin/teslim sisteminin seçimine yönelik model, yöntem ve yaklaşımların geliştirildiği çalışmalar da bulunmaktadır. Ancak, geliştirilen bu model ve yöntemlerin her birinin çeşitli eksiklikleri ve uygulama açısından güçlükleri bulunmaktadır. Modellerin bazıları, teorik açıdan yetersiz kalmakta; bazıları teoride güçlü olmalarına rağmen, uygulamada yeterince başarılı olamamakta; bazıları ise kullanımı uzun zaman alan karmaşık matematiksel hesaplamaları gerektirmektedir. Geliştirilmiş olan modellerin, sınırlı sayıda faktörü değerlendirmeye alması, veritabanlarının mevcut seçim tercihlerinin sınırlandırılmış olması, geçmiş projelerde yaşanan tecrübelerin objektif olarak değerlendirme sürecine katılamaması, ve yapılabilecek hataların, sonuçların ve karşılaşılabilecek erken risklerin gösteriminde ve uyarımda başarısız olmaları gibi zayıflıkları bu duruma örnek gösterilebilir. Kavramsal ve nesnel boyuttaki yöntem ve modellerin bu tip yetersizlikleri modellerin anlaşılmasını ve uygulanmasını zorlaştırmakta ve kullanıcılar tarafından tercih edilmemelerine neden olmaktadır. Proje temin/teslim sisteminin seçimine yönelik geliştirilen modeller incelendiğinde, bu derece karmaşık bir problemin çözümüne yönelik olarak, tamamlanmış projelerin deneyimlerine ve verilerine dayanan anlaşılabilir ve pratik bir modelin varlığına IXihtiyaç duyulduğu anlaşılmaktadır. Bu modelin kavramsal boyutta bir yöntem ve yaklaşım olarak geliştirilip, parametreler belirlenerek, kurgulanan kavramsal modelin üzerine oturan nesnel boyutta bir ya2ikm modeli olarak geliştirilmesi bu çalışmanın ana hedefini oluşturmaktadır. Bu hedef doğrultusunda, proje başarısını şansa bırakmadan seçimi etkileyen faktörleri tanımlamaya olanak veren; proje temin/ teslim sistemi seçim kriterlerini ve kriterler arası iç ilişkileri analiz edebilen; kolay anlaşılır ve kullanımı kolay bir kavramsal ve nesnel yapıya sahip; geçmiş tecrübelere ait verilerin sistematik bir veritabanı düzeninde kaydedilmesini sağlayarak, bu verilerin analiz edilmesine olanak sağlayan; geçmiş tecrübelere dayalı olarak yapılan kıyaslamalarla içinde bulunulan duruma ilişkin operasyonel ve stratejik düzeyde kararlar alınmasına yardımcı olan bir karar destek sistemi yapısı özelliği göstererek sözleşme yönetim kalitesini geliştiren bir veritabanı modeli oluşturulmuştur. Kavramsal boyutta tasarlanan bu model, MS Access 2000 yazılımı kullanılarak ilişkisel veritabanı modeline dönüştürülmüş ve“SYS-Sözleşme Yönetim Sistemi”isimli yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen modelin kavramsal ve nesnel boyutta sunduğu uygulanabilir, kolay anlaşılır yapısı ve benzer çalışmalarda görülen eksiklikleri gidermesi nedeniyle, uygulamada karşılaşılan bu soruna bir ölçüde çözüm getirebileceği düşünülmektedir. Modelin altyapısı, geçmiş proje verilerinden yararlanılması anlayışına dayandığı için, organizasyonel kalıplar ve bu örgütsel çözümlemeleri destekleyen bütünleşik enformasyon sistemi yapısına dayanmaktadır. "Söyleşme Yönetimi Modülü'' kapsamında organize edilebilecek enformasyonun, geçmiş projelerdeki proje temin/teslim sistemleri açısından verilmiş çeşitli kararlar ile bunların etkilerini analiz etmek için ihtiyaç duyulan altyapıyı sağlayabileceği düşünülmektedir. Proje temin/teslim sistemine ilişkin kararların alınmasında çok sayıda parametrenin yer aldığı bu karmaşık karar sürecinde tek bir modelin sonuçlarına dayanmaktansa, problemi çeşitli yönleriyle ele alarak karan nihai kararı vericinin uzmanlık ve deneyimine bırakan ve bu şekilde bir sonuca ulaşmasına destek veren çeşitli modellerin birlikte kullanılmasının daha uygun bir yaklaşım olduğu görülmektedir. Geliştirilen model, sözleşme yönetimi kapsamında, stratejik düzeyde yanlış sözleşme kararlarının alınmasını önleyerek, ihale ve teklif süreçlerini kolaylaştırmak; operasyonel düzeyde oluşması muhtemel problem alanlarının önceden tahmin edilip, gerekli önlemlerinalınmasını sağlamak; sorunla karşılaşıldığında da gerekli kıyaslamaların yapılması ile uygun çözüm yolunun seçilmesine yardımcı olmak gibi bir çok amaç için kullanılabilmektedir. Proje temin/teslim sisteminin sözleşme boyutunda taraflar arasında görülebilecek ihtilaflar ile bu ihtilaflara çözümler üretilmesi, hangi koşullarda hangi proje temin/teslim sistemleri seçilebileceği gibi kararların alınmasına da yardımcı olan bir modeldir. Doğru ve gerçekçi kararların doğru zamanda alınmasına olanak sağladığı için, süre ve maliyet kayıplarını da önleme açısından katkısı olacağı düşünülmektedir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INFORMATION SYSTEM MODEL TO SELECT APPROPRIATE PROJECT PROCUREMENT/DELIVERY SYSTEM IN CONTRACTING FIRMS In order to overcome the difficulties faced in the theoretically and practically complex structures of the modern construction and engineering projects and realize the project in a successful manner, the project procurement/ delivery system approach defining the framework of the entire project is very important. Depending on the economic and social development processes of the countries, the construction sector uses various methods, approaches and instruments in relation with the subject. The existing methods vary depending on the main criteria such as time, cost, functionality and quality. New alternative approaches are continuously developed. Project procurement / delivery system selection depends on the Owner and Contractor points of view in the construction sector. Although this study is based on a Contractor focused point of view, it should be noted that as far as the delivery decisions related to subcontractors and suppliers are concerned, the Contractor's position is similar to that of the Owner/ Client. Each one of the project procurement/delivery system approaches forming according to project and customer/contractor features, organizational formations and contractual arrangements do have different features, strong and weak sides. The customer/ contractor is unable to know the benefits and risks of the entire systems. Because of that, project procurement/ delivery system selection decisions are generally subjective and restrictive as they are made on the basis of past experiences and perceptions. There is still no systematic approach in realization of the construction process and in selecting the best project procurement/ delivery system satisfying the requirements of the client and the contractor. This is one of the reasons which affects the success of the realization the construction projects. Yet the decision makers consider the entire factors and the existing project procurement/delivery system preferences along with their entire dimensions and xushould make a decision on the best project procurement/ delivery system suiting best to the situation, based on the evaluation of past experiences. The biggest problem making this selection even harder is that failure to determine the factors influencing the project success in a systematic manner based on project procurement/ delivery system, failing to find correct and realistic data with comparisons on the basis of past experiences, and lacking of the model which can record and organize these data in a systematic manner, making it possible to analyze them from the point of various parameters. For the purposes of facilitating the selection of the project procurement/ delivery system, which is one of the most important decisions of the entrepreneur/contractor throughout the project and performing this process in a systematic order, many publications have been made in construction sector and academic environment. For the selection of the project procurement/ delivery system, discussions have been made and new approaches have been developed. The new models, methods and approaches so developed consider the issue from different points of view and produce solutions for the issues at different dimensions. The literature has theoretical studies on this issue in addition to many computer aided models for the subject. Among these studies are the ones for determining the strong and weak sides of the project procurement/ delivery systems as well as the ones for the parameters in selecting the project procurement/ delivery system and the weights of such parameters. Also there are studies which develop models, methods and approaches for the selection of the project procurement/ delivery system. But each one of the models and methods so developed has some deficiencies and application difficulties. Some of the models are theoretically insufficient, while some others are theoretically sufficient in spite of not so much successful in practice or require complex mathematical calculation taking long times. As the developed models consider a limited number of factors, restricted available selection preferences of the databases, failure to include the experiences gathered in past projects into the evaluation process objectively and they may fail to show and notice the early risks, mistakes and results are the samples of the weaknesses of the xuistudies. Such failures of the methods and models in the conceptual and objective dimension make it harder to understand and apply the models and cause their being un-preferable by the users. When the models developed for selecting the project procurement/delivery system are examined, it will be clearly seen that a model eliminating the failures of such models and remedying the selection process problems is needed. The main aim of the study is to develop this model as a method and approach in conceptual dimension and determine parameters, afterwards turn this conceptual constitution into a software model in objective dimension. In line with this target, a database model is developed providing the opportunity to define entire parameters, defining entire project procurement/ delivery system selection criteria and the relations between the criteria, with an easily understood and employed conceptual and objective structure, providing record of the data of the past experiences within a systematic database format, facilitating an analysis of such data, assisting in making operational and strategic level decisions to the situation according to comparisons based on past experiences, developing contract management quality with a decision support system for making strategic decisions. The model, designed in the conceptual dimension, was converted into a relational database model using MS Access 2000 software and in turn, the software named“SYS - Contract Management System”was developed. The practical, easily understood structure of the developed model in the conceptual and objective dimension and its eliminating of the deficiencies of similar studies would somehow provide a solution for the problem faced in the literature. Because the infrastructure of the model is based on the understanding of making use of the past project data, it is based on the organizational forms and the integrated information system in support of such organizational solutions. The information to be organized under“The Contract Management Module”is estimated to provide the infrastructure needed for analyzing the decisions from the point of project procurement/ delivery systems in the past projects as well as their influences. In making the decision related to the project procurement/delivery system within the complex process which contains many parameters, it is better to use together XIVvarious models considering the problem in its different parts and leaving the solution to experience and expertise of a final decision maker, rather than depending on the results of only one model. The model so developed prevents making incorrect contract decisions in the strategic level within the contract management and facilitates the tender and bid processes and estimates the possible problematic fields in the operational level, taking relevant measures, and assists in choosing the suitable solution path after making necessary comparisons when a problem is faced. This model also supports the contractual dimensions of the project procurement/ delivery system, in defining the disputes between the parties, offering solutions to such disputes, the conditions under which the project is to be procured/delivered. Because it provides the opportunity to make correct and realistic decisions timely, it saves time and money. xv