Yer fıstıgında (Arachis hypogaea l.) farklı ekim zamanlarının verim ve verim unsurlarına etkilerinin saptanması
The effect of different planting date on yield and yield component in peanut
- Tez No: 480299
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü deneme arazisinde 4 yerfıstığı çeşidi, 4 farklı zamanda ekim yapılarak, ekim zamanının verimi etkileyen bazı morfolojik ve agronomik özelliklere etkisini belirlemek amacıyla, Aydın iline uygun ekim zamanının ve çeşidi tespit etmek için yapılan bu çalışma, bölünmüş parseller deneme deseni ile üç tekrarlamalı olarak 2004 ve 2005 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada, çıkış gün sayıları, çiçeklenme gün sayısı, bitki boy uzunluğu, birincil dal uzunluğu, birincil dal sayısı, bitkide meyve sayısı, tek bitki verimi, meyve dolum oranı, olgunlaşma süreleri, bin tane ağırlıkları ve dekara kabuklu meyve verimi özellikleri incelenmiştir. Çalışmada, farklı ekim zamanlarının, çıkış gün sayısı, kabuklu meyve verimi, birincil dal sayısı, çiçeklenme gün sayısı, bitkide meyve sayısı, bitki boy uzunluğu, birincil dal uzunluğu, tek bitki verimi, olgunlaşma gün sayısı, meyve dolum oranı ve bin tane ağırlığı özellikleri üzerine önemli etkisinin olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada en uygun ekim zamanının 20 Mayıs ekim tarihi, en uygun çeşitlerin ise Gazipaşa ve Yerel çeşit olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the experiment fields at Field Crops Department of Faculty of Agriculture at Adnan Menderes University in 2004-2005. The experimental design was split-plot design with 3 replications. The aim of this study were to determine the best suitable planting date determine for Aydin and to investigate the effect of different planting date on some agronomics traits and yield and yield component of four commercial peanut cultivars (Gazipaşa, Florispan, NC-7 and Local). In this study, pod yield, primary branches number, primary branches height, flowering date, pods number per plant, plant height, maturity days, shelling percentages, pods per plant, hundered seed weight as traits. This study showed that the best planting date was 20 May and Gazipaşa and Local cultivars, would be recommended appropriate peanut cultivars for Aydın.