The impacts of energy price shocks on financial stability
Enerji fiyat şoklarının finansal istikrara olan etkileri
- Tez No: 480310
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Finansal sistemin istikrarı yalnızca uygulayıcılar ve politika yapıcılar için değil, araştırmacılar için de önemlidir çünkü eksikliği, küresel finans sistemde kargaşa ve patlamaları tetikleyebilir. Ayrıca, finansal bağlantılılık sayesinde finansal istikrarsızlık durumlarının tehlikeli etkileri hızlı bir şekilde yayılabilir ve son küresel kriz buna örnek teşkil eder. Dolayısıyla, literatürde, ekonomiye olan yıkıcı etkilerini engellemek için finansal istikrarsızlık durumlarının erken uyarı göstergelerini belirleyen artan sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu bağlamda, ilgili literatürdeki ampirik çalışmalar finansal sistemin risk ve kırılganlıklarını ölçmek için düşük sıklıkta (haftalık, aylık, çeyreklik veya yıllık) veya yüksek sıklıkta (günlük) finansal stres endeksleri oluşturmuştur. Öte yandan, enerji fiyat şoklarının, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin ekonomilerine ülkelerin enerji bağımlılıkları nedeniyle farklı iletim kanalları vasıtasıyla zararlı etkileri bulunmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomileri zararlı etkilediği için 1973 ve 1979 petrol krizleri bu etkilerin örneğini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, petrol kullanımı enerji tüketimi içindeki en büyük miktarı oluşturduğundan dolayı, araştırmacılar petrol fiyat şoklarının ülkelerin makro ekonomilerine veya finansal sistemlerine olan etkilerini araştırmıştır. Bu çalışmada; birinci adımda, 9 ülkenin (G-7, Norveç ve Türkiye) finansal sistemlerinin sistemik riskini ölçmek için günlük piyasa göstergelerinden oluşan yüksek frekanslı (günlük) finansal stres endekslerini oluşturuyoruz. Finansal stres indekslerinin grafiksel gösterimi indekslerin bilinen finansal stres olaylarına etkili bir şekilde tepki verdiklerini göstermektedir. İkinci adımda, petrol fiyat şoklarının 9 net petrol ithalatçısı/ihracatçısı ülkenin finansal istikrarlarına olan etkileri SVAR modeliyle incelenmektedir. Son olarak, petrol fiyat şoklarının 9 net petrol ithalatçısı/ihracatçısı ülkenin finansal istikrarlarına olan etkilerinin benzerlikleri/farklılıkları araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stability of financial system has become very important not only for practitioners and policy makers but also for researchers, since lack of it can trigger to turmoil and bursts in global financial system. Besides, hazardous effects of financial instability states can quickly spread out globally thanks to financial connectedness and the last global financial crisis sets an example of this. Hence, there exist increasing number of studies in the literature which determine early warning indicators of financial instability states in order to avoid from their catastrophic effects into economy. In the light of this, empirical studies in the related literature constructed financial stress indexes in low frequency (weekly, monthly, quarterly or annually) or in high frequency (daily) in order to measure risks and fragilities of financial system. On the other hand, energy price shocks have detrimental effects into economies by different transmission channels due to energy dependency of emerging and developed countries. 1973 and 1979 oil price shocks set example of these effects since they harmfully affected both developed and emerging economies. Along with that, since oil usage consist of the greatest amount in total energy consumption, researchers investigated the impacts of oil price shocks on macro economies or financial systems of countries. In this study; in the first step, we identify systemic stress of financial systems of 9 countries (G-7, Norway and Turkey) with high frequency (daily) financial stress indexes which consists of daily financial market indicators. Graphical illustrations of financial stress indexes show that all indexes response effectively to well-known financial stress events. In the second step, the impacts of oil price shocks on financial stability are discussed for 9 net oil importer/exporter countries with an application of SVAR model. Finally, similarities/dissimilarities of impacts of oil price shocks on 9 net oil importer/exporter countries' financial stabilities are analyzed.