Dışsal şokların yurt içi fiyatlara geçişkenliği: Türkiye incelemesi
Pass-through of external shocks to inflation: Turkey examination
- Tez No: 702418
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşen dünyada dışsal şokların yurt içi fiyatlar üzerindeki etkileri günden güne artmaktadır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin hammadde, ara mal, yatırım malları ve enerji gibi girdilerde dışa bağımlılığı bu ülkeleri dış şoklara karşı daha da kırılgan hale getirmektedir. Aynı zamanda, fiyat istikrarını amaçlayan merkez bankaları nominal çapa olarak enflasyon oranını benimsemektedirler. Bu yönüyle merkez bankalarının enflasyon hedeflemesini gerçekleştirmesinde dışsal şokların enflasyona geçişkenliği son derece kritik öneme sahip olmaktadır. Bu bağlamda tezin temel amacı, Türkiye'de 2008 küresel finansal kriz sonrası dışsal şok olarak döviz kuru, petrol fiyatları ve çıktı açığı değişkenlerinin enflasyon üzerindeki geçişkenliğini kısa ve uzun dönem için araştırmaktır. Bu amaçla, dışsal şok olarak kullanılan döviz kuru, petrol fiyatları ve çıktı açığı değişkenlerinin enflasyon üzerindeki etkileri asimetrik olarak doğrusal olmayan gecikmesi dağıtılmış otoregresif sınır testi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular neticesinde değişkenler arasında uzun dönemde asimetrik ilişkinin varlığı ortaya koyulmuştur. Elde edilen sonuçların iktisadi teoriyle de tutarlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The influence of external shocks on domestic price has been rising day by day in the globalizing world. In particular, the foreign dependency of developing countries like Turkey on inputs such as raw materials, intermediate goods, investment goods and energy makes them more vulnerable to external shocks. At the same time, Central banks aiming at price stability adopt the inflation rate as the nominal anchor. In this regard, the pass-through of external shocks to inflation is crucial for central banks to achieve their inflation targets. In this context, the thesis' major goal is to investigate the pass-through of exchange rates, oil prices, and output gap factors on inflation in short and long run as an external shocks Turkey after the global financial crisis of 2008. The impact of external shocks such as the exchange rate, oil prices, and output gap factors on inflation have been studied asymmetrically using the nonlinear autoregressive distributed lag method. The presence of an asymmetric link between the variables in the long run has been shown as a result of the research. The acquired results have been confirmed to be compatible with economic theory.