Tanzimat devri edebiyatında şiir ve felsefe ilişkisi (Birinci dönem)
The relationship between poetry and philosophy in literature of Tanzimat Era (First era)
  1. Tez No: 480322
  2. Yazar: NESLİHAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tanzimat Edebiyatı, Divan Edebiyatı'nın sınırlarını, kalıplarını zorlamış ve bunun dışına çıkmıştır. Bu durumun oluşmasında Osmanlı Devleti'nin o dönemki siyasal ve sosyal konumu etkili olmuştur. Ayrıca Batı'da yaşanan gelişmelerin toplum üzerindeki etkisi bu döneme yön vermiştir. Bu çalışma ile Tanzimat döneminin, edebiyat, sanat, aydın dünyasına bilhassa da şiir konusunun etkisinin ne olduğu üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Dönemin felsefî yönelimleri ve Tanzimat aydınının düşünceleri etrafında yeni düzenlemelerin şiire etkisi incelenmiştir. Divan edebiyatını takip eden dönemde oluşan yeni şiiri oluşturan etkenler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tanzimat literatüre forced the limits and the forms of Divan Literatüre and diverged from Divan Literatüre. The politics and the social conditions of Ottoman Empire affected this case. The impact of western progress on Ottoman society also directed this period. In this study, it was aimed to interrogate the impact of Tanzimat era on the literatüre, art and in particular poem. The impact of new arrangements on poem was interrogated in the context of Tanzimat intellectual's ideas and the philosophical trends. It was aimed to explain the factors which constitued the new poem succeeding Divan Literature.