Ratlarda Glomus Caroticum'u besleyen arterlerin anatomisinin incelenmesi
Investigation of arteries anatomy supplying carotid body in rats
  1. Tez No: 48035
  2. Yazar: ERDOĞAN UNUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KENAN AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
37 6. ÖZET Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Klinik ve Deneysel Araştırma Laboratuvartndan temin edilen Wistar türü 20 yetişkin rattan elde edilen 40 glomus caroticum üzerinde gerçekleştirildi. Elde edilen doku parçalan rutin histolojik metodlarla tesbit edildikten ve bloklandıktan sonra 6-7 mikron kalınlığında seri kesitler alınarak incelendi. Glomus caroticum 'ların transvers kesitlerde axarotis externa ve a.carotis interna arasında yerleştiği görüldü. Ortalama olarak 400 x 225 mikron boyutlarında olan glomus caroticum'Iann oval, üçgenimsi yada dörtgenimsi şekillerde olduğu görüldü. Glomus caroticum'Iann dıştan bağ dokusu ile kuşatıldığı ve bu bağ dokusundan ayrılan uzantıların organın içerisine doğru uzandığı görüldü. Organın parankiması hücre kümeleri şeklinde bir düzenlenme göstermektedir. Hücre kümelerinin ortalama boyutlan 20-35 mikron arasında değişmektedir. Bu kümelerin iki farklı hücreden meydana geldiği (glomus tip I hücre ve glomus tip II hücre) ortaya kondu. Glomus tip I hücreler kümelerin merkezinde, glomus tip II hücrelerin ise kümelerin periferinde yerleştiği görüldü. Glomus caroricum'a kanın a.carotis externa'nin (% 97,5) ya da a.carotis externa'nin ilk dalı olan a. occipitalis' in dalından (% 2,5) geldiği tesbit edildi. Bu arterin orijininde intimal bir yastıkcık bulunmaktadır, orijininden hemen sonra a.carotis externa ve interna arasındaki bağ dokusu (Mayer ligamenti) içerisine girerek organın alt kutbuna kadar devam etmektedir. Bu seyri esnasında her hangi bir dal vermediği ve arterin musküler yapıda olduğu görüldü. A. glomica, glomus caroticum'un alt kutbuna ulaşınca iki dala ayrılmakta (birinci sıra dallar) organın parankimasında tekrar dallanarak ikinci sıra dallan oluşturmakta ve organ içerisinde dağılarak sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
38 7. SUMMARY This study was carried out on 40 carotid bodies obtained from 20 adult rats of Wistar type from the Clinical and Experimental Research Laboratory at Erciyes University. After the tissues obtained were prepared for routine ligth microscopy and they were examined by taking serial 6-7 micrometer sections. It was observed that carotid bodies were between external carotid artery and internal carotid artery in the transversal sections. It was observed that carotid bodies of 400x225 micrometers, were ovoid, triangular, quadrangular. It was observed that carotid bodies were externally surrounded by connective tissue and the extensions of this connective tissue were penetrating within carotid bodies. The paranchyma of the organ displays a structure of cell groups. The size of cell groups change from 20 to 35 micrometers. It was indicated that this groups were made up of two different cells (glomus type I cell and glomus type I cell). It was observed that glomus type I cells were centrally placed and glomus type II cells were peripherally placed. It was observed that glomic artery which is the blood supply of carotid body was originated from external carotid artery (97.5 %) or from occipital artery (2.5 %) which a branch of the external carotid artery. There is exists an intimal cussion in the origin of this artery. Just after the origin glomic artery strecthes tissue between external carotid artery and internal carotid artery. It was observed that it did not have any branches along its stretch and the artery was of muscular type. When glomic artery reaches the caudal pole of carotid body, it divides in to the branches (first order branches), forms second order braches by branching again and ends by spreading within the organ.