Psikoloji perspektifinden Kur'an-ı Kerim'deki Azap kabloları-konulu tefsir çalışması
Psychology perspective tables in the Kur'an-ı Kerim- conservation work
- Tez No: 480403
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamız Kur'an-ı Kerim'deki dünyevî ve uhrevî azap türlerini ve bunların psikolojik etkilerinin etrafında şekillenmektedir. Konunun önemi ve araştırma yönteminin ele alındığı kısa bir önsözden sonra azap kelimesinin sözlük ve terim anlamı ile Kur'an-ı Kerim'deki azap kelimesinin ('Ġkâb, Nekâl ve Recz gibi ) eş anlamları bulundukları bağlamda değerlendirilerek üzerinde duruldu. Bunun dışında azabın şiddetini gösteren ve Kur'an-ı Kerim'de yer alan çeşitli azap vasıflarının yanı sıra azabın özellikleri ve psikoloji ilminin dünya ve ahiretteki azapla olan ilişkisinden bahsedildi. Araştırmamızı iki bölüm olarak hazırladık. Birinci bölümde Allah'ın dinini inkâr edenlerin azabı gibi dünya hayatındaki azap tablolarını konu ettik. Bu duruma örnek olarak Nuh Kavminin Tufan ve boğulması, Âd Kavminin şiddetli rüzgârlara uğraması ve Semûd Kavminin kulakları sağır eden şiddetli bağırışla helak oluşlarını ele aldık ayrıca Lut Kavmi'nin taş yağdıran kasırgayla ve Ashabu'l-Eyke'nin azaplarını teker teker açıklamaya çalıştık. Ardından despot ve mülküyle azan Karun'un uğradığı azaptan bahsettik. En sonunda bu bölümü Allah'ın münafıklara azabı, söz konusu azabın psikolojik etkisi ve müfessirlerin konu hakkındaki görüş ve delillerine yer vermeye çalıştık. Ġkinci bölümde ise Allah'ın kıyamet gününde kâfir ve inkârcılar için hazırlamış olduğu azabı ele aldık. Ġlk olarak kıyamet kavramının sözlük ve terim manasının tanımıyla başladık. Akabinde ahiret ateşinin genel özelliklerini, isimlerini ve Allah'ın kâfir ve mütekebbirler için hazırlamış olduğu ebedi azabı işledik. Bu azabın zakkum, darî'(kuru ve zehirli diken), gislîn (irin, kanla karışık irin) ve yüzleri yakan muhl (kaynar su ) gibi türlerini ve azap türlerinin psikolojik etkisini müfessirlerin görüşlerinden yararlanarak ortaya koymaya çalıştık. Araştırmamızın sonucunda ulaştığımız önemli bulguları içeren bir neticelerle çalışmamızı sonlandırdık. Ayrıca çalışmamız boyunca yararlandığımız ve büyük bir bölümü tefsir kaynaklarından oluşan kaynakları tezin sonunda kaynakça ekinde yer verdik.
Özet (Çeviri)
Spins this research about pictures torment earthly and eschatological in the Holy Qur'an and psychological impact (psychological) on the torturer, firstly its uttered a brief introduction in which address the importance of the topic and the methodology of the researcher in his research, and the research meaning of the word doom language and idiomatically, and edit synonyms suffering in the Holy Quran punishment, castigation and sin, and that every synonym was proportionate to the context which it was stated, and then spoke about the descriptions of the various torments that indicate tightened and strength described the torment in the Qur'an as keen and insulting the great and painful and other descriptions, then talked about the torment characteristics and attached psychology grievous God in the world and the afterlife. I divided the search into two parts: the first section talked about the images of torment in the life of the world as the torment of believers and liars, for example, not limited to the torment of the people of Noah in the flood and drowning, and then condemned the torment of the liars of the people returned with the wind the mighty Sarsar, And the punishment of the people of Lot with the harp, and the punishment of the owners of the afflicted, and the torment of Qarun, which overwhelmed his money, and concluded this chapter by talking about the punishment of the hypocrites, and showed the psychological (psychological) impact on these torturers and the views of the commentators and scholars. In the second section, I spoke about the torment of the Day of Resurrection, which God prepared for the disbelievers and the liars. I began by talking about the definition of the Day of Judgment on the Day of Resurrection. I spoke about the general characteristics of the Fire on the Day of Judgment and its names. And spoke of the torment of the horrors, and the torment of the washing and the torment of the time that the faces roast from the intensity of its temperature, all cited in the views of the interpreters. Then finished the research concluded with the most important findings of the results, and then mentioned at the end of the research the most important 6 sources and references from which the research derived most of the scientific material and most of the Koranic interpretations.