Gaziantep'te Polydactyly ve Syndactyly'nin araştırılması ve morfolojik incelenmesi
  1. Tez No: 48048
  2. Yazar: NEŞE KIZILKAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Polydactyly ve Syndactyly' de anatomik özellikleri değerlendirmek amacı ile Gaziantep il Merkezinde bulunan ortaokul ve liselerde örnekleme ile seçilen 7000 öğrenci taranmıştır. Ayrıca il merkezindeki bazı hastahanelerde arşiv araştırması yapılmıştır. Elde edilen 50 bulgunun anatomik ve radiolojik özellikleri, etiyolojileri incelenmiştir. 28 Polydactyly (%56.0) 19 syndactyly (%38.0) 3 polysyndactyly (%6.0) olgusu tespit edilmiştir. Bu anomalilerin 35 'i erkeklerde (%70.0) 15' i kızlarda (%30.0) bulunmuştur. Erkeklerin 18' i Polydactyly (%51.5), 14'ü syndactyly (%28.0), 3'ü polysyndactyly'dir (%8.5) Kızların 10'u Polydactyly (%66.7),5'i Syndactyly (%33.3) idi. Kızlarda polysyndactyly görülmemiştir. Bu olguların bir kısmında, Polydactyly ve syndactyly" den başka diğer anomaliler de saptanmıştır. Üç olguda Bardet-Biedle sendromu tespit edilmiştir. Anomalilerin etiyolojileri incelendiğinde otozomal resesif kalıtımın daha etkin olduğu görülmüştür. Bunun yanında otozomal dominant kalıtım özelliğine de rastlanmıştır. El ve ayaklarda daha önce literatürde karşılaşmadığımız deformiteler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to evaluate the anatomical characteristics Polydactyly and Syndactyly, 7000 students who were chosen from the secondary and highschools in Gaziantep city center by changehave been searched. Moreover, the archieves of some hospitaly in the city center have been searched. Anatomical, Radiological characteristics and etiologies of these cases have also been searched. 28 Polydactyly (%56.0), 19 Syndactyly (%38.0), 3 Polysyndactyly (%6.0) have been determined. 35 of the anomalies (%70.0) have been found in boys and 15 have been found (%30.0) in girls. 18(%51.5) of the boys is Polydactyly, 14 (%28.0) of them Syndactyly, 3 (%8.5)of them is polysyndactyly. 10 (%66.7) of the girls is Polydactyly, 5 (%33.3) of them is Syndactyly. Polysyndactyly has not been found in girls. Besides Polydactyly and syndactyly, some other anomalies have been found in these cases. Bardet-Biedle Syndrome has been determined on three of the cases. When the etiology of the anomalies was examined it has been found that the otosomal recessive inheritance was the most efficient factor. The otosomal dominant inheritance peculiarity has also been encountered. Some deformations which we could not find in literature has been seen on hands and feet. n