Grafen fiberlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of graphene fibers
  1. Tez No: 480505
  2. Yazar: ECE ÖZÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN ESKİZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Grafenin mükemmel mekanik, elektriksel, ısıl ve optik özelliklere sahip olduğu kanıtlanmakla birlikte, bu özelliklerin makro boyuttaki grafen tabanlı yapılara aktarılması grafenin Pratik uygulamalarda kullanılabilirliğinin önünü açacaktır.Makro boyuttaki grafen yapılar içerisinde bir boyutlu grafen tabanlı fiberler mekanik ve elektriksel uygulamalarda uygulama potansiyeli yüksek olan yeni nesil karbon tabanlı fiberler olarak karşımıza çıkmaktadır. Mekanik ve fiziksel olarak yüksek performansa sahip grafen tabanlı fiberlerin üretimi grafenin farklı mühendislik uygulamalarında kullanılmasını sağlayabilir.Ucuz ve verimli üretim yöntemleri ile üretilen grafen tabanlı fiberler geliştirilmekte olan performansları sayesinde karbon tabanlı fiberler ailesi içerisinde birçok avantaja sahiptir.Ancak, fiberi oluşturan yapı taşları olan grafen tabakaların fiberlerin performansları üzerinde etkilerinin belirlenmesi grafen tabanlı fiberlerin istenilen mekanik ve fiziksel performanslar için tasarlanabilmesi önündeki en önemli engellerden biridir.Bu motivasyonla, grafen fiberleri oluşturan yapıtaşları olan grafen tabaka boyutlarının fiberlerin mekanik ve elektriksel özelliklerine etkisinin belirlenmesi bu çalışmanın ana amacı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Graphene has demonstrated excellent mechanical, electrical, thermal, and optical properties, and translating these properties to its assembled macrostructures is a key issue for promoting its use in practical applications. Graphene-based fibers with 1D morphology are new generation carbon based fibers which have potential to utilize mechanical and electrical applications. The development of high-performance GBFs could inspire more engineering applications of graphene. GBFs possess lots of advantages over traditional carbon fibers and newly developed carbon-nanotube (CNT) fibers, especially in terms of their simple processing conditions and cost effective production. However, the nature and importance of fiber precursors have not been fully described, and the relationship between the building blocks and fiber properties also needs to be further clarified. Based on this motivation, the goal of this study is to investigate the effect of lateral sizes' of graphene flakes as building blocks on mechanical and electrical properties of graphene based fibers.