Sarpa balığı (Sarpa salpa) yemlerinde farklı protein oranlarının büyüme performansı ve yem verimliliği üzerine etkileri
Effects of different dietary protein levels on growth performance and diet utilization of salema fish (Sarpa salpa)
  1. Tez No: 480504
  2. Yazar: MERVE ŞAHİNYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yapılan araştırmada, protein içerikleri farklı (%30, %37, %40, %47, %50, %57) iso-enerjetik deneme yemleri, başlangıç ağırlık ortalaması 19,28±0,13 g olan sarpa (Sarpa salpa) balıkları 90 günlük süre boyunca verilmiş ve yemleme sonucunda büyüme performansı ile yem değerlendirme oranları incelenmiştir. Altı farklı yemle beslenen balıklarda yemdeki en uygun protein oranının tespit edilmesi hedeflenmiştir. Araştırma 3 tekerrürlü deneme grupları şeklinde gerçekleştirilmiş ve kapalı devre yetiştiricilik ünitesinde her gün sabah ve akşam olmak üzere 2 kere doygunluk derecesinde yem verilmiştir. Araştırma grupları arasında görülen ölüm oranlarında herhangi bir fark belirlenmemiştir. Yemdeki protein düzeyi % 37'i aştığında, deneme sonunda canlı balık ağırlığı, spesifik büyüme oranı (SBO), yüzde büyüme oranı (YBO) ve yem değerlendirme oranında (YDO) düşüş görülmüş, aradaki farklılıklar ise istatistiksel olarak önemli kaydedilmiştir (p0,05) olduğu kaydedilmiştir. Yapılan regrasyon analizi neticesinde en yüksek büyüme oranı elde edebilmek için balıkların % 33,5 düzeyinde protein içeren yemlerle beslenmesi gerektiği öngörülmektedir. Araştırma sonuçlarına göre, yavru sarpa balıklarının kapalı devre üretim sistemine adapte edilebileceği ve yapay yemle beslenerek su ürünleri yetiştiriciliği sektörüne alternatif ve yeni bir tür olarak kazandırılabileceği sonucuna varılmıştır. Diğer Akdeniz türlerine göre düşük protein ihtiyacından dolayı sarpa yetiştiriciliği ile yem maliyetinin azalabileceği ve ülkemizde su ürünleri yetiştiriciliği sektöründe pazara sunulan ürün çeşitliliğinin artırılması sağlanarak ekonomik katkıların sağlanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, assessment of the protein requirements for salema (Sarpa salpa) juveniles were undertaken under controlled farm conditions in a recirculating aquaculture system. Growth performance and feed utilization of experimental fish (initial body weight of 19,28±0,13 g) fed diets containing 6 different protein levels (30, 37, 40, 47, 50, and 57%) were evaluated. During a 90-days feding trial applied in triplicate, fish were fed 2 times until satiation. There were no differences in mortality rates between experimental groups. Findings for final growth, specific growth rate (SGR), relative growth rate (RGR), and feed conversion ratio (FCR) were significantly affected (p0,05). Broken line and regression analyses showed that the best protein level in the diet were 33.5 % in order to obtain best growth and feed utilization for salema. The findings of this study shows that salema can be addapted to culture conditions, and survival rate or feeding behavior of this species indicates that salema might be an alternative species for the Mediterranean aquaculture as a fish species requiring low protein levels. This result could add further economic benefits to the economy of the Mediterranean aquaculture business.